Грийн Банк е малко американско градче в Западна Вирджиния, където хората могат да избягат от дигиталната ера. В близост до него се намира обсерваторията Грийн Банк, която съществува вече шест десетилетия и изисква пълна радиотишина, за да може да извършва косчическите си наблюдения.

Това е една от причините, поради които мобилните телефони в Грийн Банк са забранени със закон. В града няма интернет и дори свещите за автомобили са забранени. Някои от жителите на града вярват, че безжичният интернет и другите радиосигнали са в състояние да ги разболеят, пише Euronews.

"Идвайки тук и откъсвайки се от интернет, преживяваш нещо като пречистване, което ти дава време да прояснищ съзнанието си", разказва 59-годишната Ивон Уолъч. Тя е собственик на магазин за сувенири, която се е преместила в града преди шест години.

За да защити работата на обсерваторията, както и дейността на близката разузнавателна централа, през 1958 г. правителството на САЩ създава Национална тиха радиозона. В нейния периметър от 33 600 квадратни километра са наложени ограничения на радиовълните, които в днешно време включват сигналите на мобилните телефони и тези на WiFi рутерите.

Туристическият отдел на щата Западна Вирджиния рекламира района, в който живеят по-малко от 200 души, като "най-добрата дигитална детоксикация".

"В днешния свят, в който не можем да издържим повече от минута-две, без да чуем пиукането или бръмченето на технологично устройство, това е място, където можете да избягате от всичко това", казва Челси Руби, секретар по туризма на щата.

В Съединените щати 85% от възрастните притежават смартфон, а почти една трета твърдят, че са "почти постоянно" онлайн.

Не всички в Грийн Банк обаче са доволни от "дигиталното затъмнение", в което живеят. 69-годишният Патрик Коулман, който е роден в градчето, смята, че липсата на мобилни услуги е опасна и трябва да се прекрати.

"Хората, които живеят в този район, са лишени от мрежа за сигурност", казва той.

В последните няколко години обаче все повече туристи посещават Грийн Банк именно, за избягат от дигиталната епоха. Сред тях е и Нед Дохърти, който дошъл в града заради неговия по-малко "свързан" начин на живот.

"Дойдох тук с надеждата за по-спокойна зона, място без WiFi. За всички това е Шангри Ла на тишината", казва 38-годишният учител.