В клуба на компаниите с пазарна оценка от над 1 трлн. долара започна да става пренаселено.

Microsoft в момента е с малко по-висока пазарна оценка от Apple, което прави оглавявания от Сатя Надела софтуерен гигант най-скъпата компания в света.

И двете компании са с пазарна капитализация от около 2.5 трлн. долара.

Компанията майка на Google - Alphabet, се оценява на малко под 2 трлн. долара, докато пазарната капитализация на Amazon възлиза на 1.7 трлн. долара. Да не забравяме, че компанията за електромобили Tesla наскоро премина пазарна капитализация от 1 трлн. долара, като пазарната й оценка вече достига около 1.25 трлн. долара.

Тези пет компании в момента се оценяват на близо 10 трлн. долара. Това е близо една четвърт от пазарната капитализация в размер на 41.8 трлн. долара на всички компании от S&P 500.

Възможно е S&P 500 да се сдобие с шест компании, чиято пазарна капитализация едновременно надхвърля 1 трлн. долара, ако акциите на Meta Platforms - гиганта в сферата на социалните медии, известна преди това като Facebook, продължат да поскъпват. Meta в момента има пазарна капитализация от около 930 млрд. долара.

Предвид силното представяне на технологичния сектор като цяло, е възможно всичките шест компании скоро да струват поне по 2 трлн. долара, ако не и повече. В крайна сметка, Microsoft и Apple „чукат на вратата“ на пазарна капитализация на 3 трлн. долара.

Други технологични компании, като лидера при производството на чипове Nvidia и китайската Tencent, също се доближават до пазарна оценка от 1 трлн. долара.

Изглежда почти необяснимо как толкова много компании могат да имат толкова голяма пазарна оценка. Ръстът на печалбите на много от водещите технологични компании обаче продължава да бъде силен и това повишава цените.

Акциите на коя компания поскъпнаха със 7500% за 10 години? Още във вторник Nvidia успя да изпревари по пазарна капитализация Berkshire Hathaway на Уорън Бъфет, която в момента се оценява на 652 млрд. долара


Въпреки това, неутолимият инвеститорски апетит към струващи над 1 трл. долара технологични компании напомня на някои пазарни анализатори за случилото се с Nasdaq в края на 90-те и началото на 2000 г. Това може да е предупредителен знак.

"Поскъпването на Tesla напомня на това на Cisco от 2000 г., което отбеляза върха на пазарния балон през 2000 г.," казва Майк О‘Рурк, старши пазарен анализатор в JonesTrading, цитиран от CNN Business.

O’Рурк посочва, че акциите на Cisco поскъпват с около 50% през първите три месеца на 2000 г., а анализатори на Credit Suisse прогнозират, че ще е първата компания в света, която ще достигне пазарна капитализация от 1 трлн. долара.

Това обаче не се случи. Cisco, която имаше пазарна оценка от около 550 млрд. долара в пика на манията по технологичния акции преди две десетилетия, сега е оценявана от пазара на около 240 млрд. долара.

Intel - друг лидер при акциите на технологичните компании от края на 90-те години, изпитва затруднения през последните няколко години и в момента е много далече от върховата си пазарна оценка от 2000 г.

Това е доказателство, че да станеш пазарен лидер може би е по-лесно, отколкото да се задържиш като такъв. Няма гаранции, че компании, като Microsoft, Apple, Amazon, Alphabet и дори Tesla, ще останат на върха.

Може да се появяват по-нови компании и технологии, които да направят така, че класацията на компаниите с най-голяма пазарна капитализация да изглежда много по-различно в началото на 2040-те години, в сравнение с 2021 г.