Известен икономист охлади прогнозите за 100 долара за барел петрол
Прогнозите за цени на петрола от 100 долара за барел пренебрегват ключови въпроси относно бъдещето на търсенето на суровината, смята Мохамед Ел-Ериан, старши икономически съветник в Allianz и председател на Gramercy Fund Management.
Петролът от сорта брент и щатският лек суров петрол (WTI) поскъпнаха до над 80 долара за барел в последните седмици, тъй като търсенето след пандемията надхвърля предлагането. Повишаващите се цени на природния газ също предизвикаха кризи по света и най-вече в Европа.
В интервю за CNBC Ел-Ериан заяви, че е съгласен с направеното от Султан Ахмед Ал Джабер, главен изпълнителен директор на Националната петролна компания на Абу Даби, изказване, че световните пазари “влезли на сън” в енергийна криза.
Според Ел-Ериан са се получили две ситуации, които преди години са считани за малко вероятни, ако не и невъзможни. Първо, че търсенето ще скочи и предлагането ще трябва да наваксва, и второ, че прогнозираният енергиен преход сам по себе би представлявал предизвикателство, защото горивата, към които се преминава, не са в „достатъчна наличност“.
Отбелязвайки, че пазарни наблюдатели не са очаквали цена от 80 долара за барел в началото на годината, той отхвърли прогнозите, че цените могат да надхвърлят 100 долара.
“Ако се фокусирате само върху предлагането, цената на петрола може да достигне 100 долара за барел, защото в индустрията инвестициите като цяло не са достатъчни, а търсенето ще остане силно,” казва Ел-Ериан.
“Ако обаче погледнете търсенето, там се сблъсквате с някои въпроси. Търсенето е силно днес, но дали ще бъде така след шест месеца? Има наистина сериозни въпроси по отношение на унищожаването на търсенето – хората купуват по-малко, защото цените са по-високи.”
ОПЕК и нейните съюзнички се споразумяха по-рано през месеца да поддържат настоящите си нива на производство, избирайки да увеличават добива - въпреки високите цени и призивите на Вашингтон за охлаждане на пазара.
И макар вероятността за по-нататъшни резки увеличения в цените на петрола да представлява риск за глобалната икономика, Ел-Ериан смята, че това е доста надолу в списъка с рискове. Най-значимият, според него, е “погрешната преценка за инфлацията” от страна на централните банки.