Откриха златна императорска ръка в древна пещ край Лом
Императорска ръка с позлата е била готова за претопяване в древна пещ от 3 век след Хр.
Откритието направиха археолозите, които проучваха тази година римската крепост Помодиана край ломското село Станево.
Предната половина на лявата ръка на статуята e със запазени четири пръста, без палеца. Само по леко издължените фаланги е трудно да се определи кой е бил изобразеният.
Фигурата е била в естествен ръст, изработена от бронз със следи от позлатяване.
"Самата статуя е започнала да се разрушава, била е готова за вкарване в пещите. По всяка вероятност е имало някакво нападение, което не е позволило да се стигне докрай, защото в едната пещ открихме и човешки кости. Всичко е било опожарено е разрушено. Самото претопяване е нормално, защото през втората половина на 3 век има династична криза в Римската империя.
Войската издига различни лидери като войнишки императори и честата им смяна е налагало стауите да се претопяват", разказва Владислав Живков, ръководител на разкопките, цитиран от вестник Стандарт.
Археолозите смятат, че ръката е на император, защото злато са нанасяли върху статуи на императори и на богове. Практиката да се поставят такива статуи зачестява след края на династията на Северите.
Заради варварските нашествия от север императорите пътуват по Долнодунавския лимес и инспектират строящите се там крепости. Такова пътуване на император Диоклециан е засвидетелствано през 294 г. Той е в Сингидунум на 8 септември, до 10 септември е в Рациария, оттам през съседните на Помодиана Алмус и Цебрус преминава през Вариана, Апиария и Дуросторум.
Предположението, че издигането на такова скъпо произведение на изкуството в неголямо укрепление като Помодиана по-скоро би трябвало да е свързано с лично посещение на императорска особа.
Проучването на Помодиана край село Станево се провежда вече втора година с финансовата подкрепа на община Лом. Разкопките са започнали миналата 2020 г. по повод това, че там е влязъл багер на иманяри и в началото са били спасителни.
"Обектът е един от добре запазените в района, един от четирите археологически обекта с нацинално значение в област Монтана. Представлява късноантична крепост, която е позната в античните извори като Помодиана. Има един автор от 6 век сл. Хр. - Прокопи Кесарийски, който казва, че там се е издигала само една кула, която враговете наобикаляли и император Юстениан я превърнал в мощна крепост", обяснява Живков.
Тази година археолозите открили не една, а две крепостни стени. "Крепостта е била постепенно разширявана в 4 век и още един път в 6 век, за което говори Прокопи Кесарийски", допълва археологът. Другото откритие е, че около крепостта е имало селище, което е съществувало със самата крепост. То е скромно, с дървени къщи, а подовете са измазани с глина.
През 3 век крепостта не е имала градски статут, но към края на 3 век император Авлиан изоставя провинция Дакия и тогава Помодиана става част от римския лимес, от отбранителната линия по течението на реката.
"Тази фортификация, крепостта е свързана с 4 век, това е следващ период - късната римска империя", уточнява Живков.Интересът на иманярите към римските старини, макар и намалял през последните години, не престава. За да запази Помодиана, община Лом я е включила в програмата си за развитие на туризма, така че да не се разрушава и да бъде експонирана за посетители.
През тази година финансирането е само от общината, но археолозите се надяват догодина да продължат с откритията, защото местната управа е обещала подкрепа и за в бъдеще.Друг интересен момент от тазгодишния археологически сезон е откритието, че около селището, което е функционирало през 3 век, е имало светилище на бога Митра.
"Когато беше иманярската интервенция, жител на селото дари част от олтар, на който е запазен част от надписа и на него пише "на непобедимото слънце Митра". Това е много популярен култ преди християнството в Римската империя, изповядван от императори и от много граждани.
От разкопките тази година имаме един керамичен фрагмент, който е изобразява тавратония - бог Митра убива жертвен бик. Култът е мистериален, в него участват само посветени. В последните години нямаше информация за този култ", разказва още Владислав Живков.