Рекорден брой журналисти са били лишени от свобода през 2021 г.
Общо 293 журналисти по света са попаднали в затвора през 2021 г., сочи ежегодният доклад на Комисията за защита на журналистите (CPJ).
Техният брой нараства в сравнение с 2020 г., когато 280 журналисти са били изпратени зад решетките и е най-големият брой, откакто CPJ започва да води подобна статистика през 1992 г.
В шеста поредна година броят на лишените от свобода журналисти надхвърля 250.
"Това е рязко напомняне за продължаващата тенденция на разпространяващия се авторитаризъм по света," казва пред CNN Business заместник-изпълнителният директор на CPJ Робърт Махони. "Правителствата стават все по-нетолерантни към независимото отразяване на събития, към критиките и разкриването на мръсни малки тайни, като корупция, от страна на журналисти и използват най-различни начини, за да спрат всичко това, като един от тях е лишаването от свобода."
С 50 журналисти, вкарани зад решетките, Китай оглавява класацията за трета поред година. Сред тях е и Хейз Фан, китайски гражданка, която работи в бюрото на Bloomberg в Пекин и бе арестувана миналия декември. От Bloomberg информираха тази седмица, че година по-късно по нейния случай няма нова информация.
От CPJ обявиха, че тазгодишните данни включват за първи път и Хонконг. Точно в Хонконг Джими Лай, основател на продемократичния таблоид Apple Daily, бе осъден на 14 месеца затвор по-рано през годината. Законът за националната сигурност на Китай, който влезе в сила през 2020 г. след месеци на протести срещу правителството, разшири влиянието на Пекин над града със специален административен статут.
"Будните хонконгски медии, които някога познавахме, сега бавно биват задушавани," казва Махони.
В отделен доклад на организацията „Репортери без граници“, публикуван по-рано през седмицата, бе посочено, че Китай е "най-големият похитител на журналисти" с най-малко 127 задържани журналисти.
Махони заявява, данните в годишния доклад на CPJ са "консервативни." Те включват само журналисти, лишени от свобода от 1 декември, което означава, че в него не е включен америанския журналист Дани Фенстър, който бе пуснат от затвора в Мианмар през ноември.
"Ние отдеме много време, за да проучваме отделните случаи и влючваме в доклада само обези журналисти, които абсолютно сигурно са в затвора, заради журналистическата им работа. Ако има някакви съмнения, ги поставя в категорията на непотвърдените," допълва той. "Основният извод е, че светът става по-трудно място за независимите журналисти. Държавите криминализират самия акт на осведомяване."
По данни на CPJ към 1 декември най-малко 24 журналисти са били убити заради своята работа, в сравнение с 22-ма година по-рано. В тях влизат и 19 журналисти, които са станали жертва на отмъщение. Индия е страната с най-много журналисти, убити заради отмъщение, с четири смъртни случая, потвърдени през 2021 г.