Ето с колко поскъпнаха жилищата в България за последните 12 месеца
Цените на имотите в световен мащаб продължават да се повишават.
Средното поскъпване за последните 12 месеца до 30 септември е 9.4 на сто спрямо 9.2 на сто в края на второто тримесечие на годината, става ясно от доклад на Knight Frank.
Ръст в цените се наблюдава в 54 от разглежданите 56 държави и територии спрямо година по-рано, единствено Малайзия и Мароко не последваха този тренд.
Нещо повече, констатират от Knight Frank, процентът на пазарите, на които се отчита ръст от над 10%, вече е 48% спрямо едва 13% за преди началото на пандемията.
Достигнаха ли цените своя пик?
Въпреки бума на пазара на имоти, вече има сигнали, че ръстът може би е достигнал върховата си точка при част от тях. Нулев или минимален ръст в цените на имотите се отчита при цели 18 държави в периода от юни до септември, като сред тях са Нова Зеландия, САЩ и Великобритания.
Сред основните причини за забавянето на отделните пазари са ръст на лихвите, промяна в данъчните ставки върху имотните сделки, както и притесненията за достъпността на жилищата. Голяма е вероятността обаче поскъпванията да продължат при част от пазарите и през 2022 г., смятат още от Knight Frank.
Кои са шампионите по ръст на цените на имотите?
Турция продължава да е над всички, като през последните 12 месеца там се отчита ръст в цените от 35.5 на сто. Следват още три пазара, на които се наблюдава повишение от над 20 на сто – Южна Корея (+26.4%), Нова Зеландия (+21.9%) и Швеция (+20.3%).
В топ 10 попадат още Австралия, САЩ, където се отчита най-силното поскъпване на имотите за последните 45 години, остров Джърси (владение на Великобритания, част от така наречените Нормандски острови), Нидерландия, Словакия и Канада.
Общо на 27 пазара имотите поскъпват с повече от 10 процента.
Цените на имотите у нас
Ръстът в България е от 9.1 на сто, което ни отрежда 31-а позиция. Припомняме, че на годишна база към 30 юни у нас се отчиташе повишение от 7.5 на сто.
Инфлацията
От Knight Frank са изготвили класация за изменението на цените на имотите с отчитане на инфлацията. Както е известно, тя „изяжда“ доходността, като по този начин се вижда какво „остава“ след изваждането ѝ.
Челната позиция се заема от Южна Корея, където - след приспадане на инфлацията, имотите биха отчели ръст от 23.9 на сто. Следват Швеция и Нова Зеландия с поскъпване от над 17 на сто, както и Турция, Австралия и Нидерландия с по над 15%.
След изваждането на инфлацията у нас доходността при имотите би била 4.3 на сто, сочат още изнесените данни.
Общо 11 пазара обаче биха били на червено, ако се вземе предвид инфлацията.