Осем съвета как да сте в безопасност онлайн
В днешния динамичен свят потребителите на интернет трябва да знаят как да бъдат в безопасност и да се пазят от киберпрестъпления.
За съжаление, днес има безброй начини да бъдем хакнати или да станем жертва на открадната самоличност.
За щастие, не е нужно да сте компютърен специлист, за да се предпазите. Ето няколко съвета, които ще ви помогнат да сърфирате в мрежата по-сигурно и да сте в безопасност онлайн.
1. Използвайте различни снимки за всеки от акаунтите си в социалните мрежи
Снимката на вашия профил показва кой сте и е публично видима в сайтовете на социалните медии. Ако някой прави търсене по изображение, той може да намери няколко профила с една и съща снимка. Използването на различни снимки за всеки акаунт в социалните медии ще гарантира вашата поверителност.
Освен това, опитайте се да направите снимките малки, за да не предоставяте твърде много информация за себе си.
2. Викторините в социалните мрежи са капан
Често те подмамват да предоставите информация, достъп до профила и приятелите ви. Следващият път се замислете дали да участвате или прочетете условията много внимателно.
3. Избягвайте използването на незащитен обществен Wi-Fi
Използването на незащитен публичен Wi-Fi може да бъде като „покана“ за заплаха към вас. Причината за това е, че такива мрежи не са безопасни и може да бъдете лесно проследими.
4. Бъдете внимателни, преди да споделите местонахождението си
Всеки път, когато публикувате снимка, създавате туит или място за чекиране, показвате къде се намирате пред голяма аудитория. По този начин вие каните зложелателите да ви проследят. Просто се опитайте да избягвате подобни дейности.
5. Прегледайте вашите тагове и изберете дали искате да ги споделите или не
Потребителите на Facebook и други сайтове за социални медии могат да преглеждат публикациите, в които сте тагнати. След преглед те могат да филтрират съдържанието, което е неподходящо за техния профил. Да бъдеш избирателен при споделяне онлайн е важно, защото каквото и да е публикувано, се запазва завинаги.
6. Изскачащите прозорци и плъгините могат да бъдат потенциална заплаха
Изскачащите прозорци могат да подмамят потребителите да щракнат върху тях. Докато повечето са просто досадни реклами, които се опитват да ви накарат да купите нещо, някои могат да бъдат по-злонамерени. За да предотвратите подобни опити за случайно щракване върху тези връзки, включете блокер на изскачащи прозорци.
7. Използвайте режим инкогнито, за да отваряте непоискани връзки, вместо да щраквате директно
Трябва да сте запознати с режима инкогнито, който е известен още като частен режим на сърфиране. Тази функция ви позволява да разглеждате, без да разкривате данни или история, свързани с конкретна уеб страница. Следователно отварянето на непоискани връзки в режим инкогнито е много по-безопасна опция, отколкото директно щракване върху тях.
8. Проверете разрешенията на приложението за достъп до медийни файлове
Преди да инсталирате което и да е приложение на телефона си, проверете разрешенията, които иска, за да избегнете компрометиране на личните ви данни. Всяко приложение има списък с разрешения, които може да поиска за достъп до информацията на телефона ви. Ако видите нещо, което изглежда странно или ненужно, преразгледайте инсталирането на приложението.