TikTok модератор съди компанията за нанесена психологическа травма
Бивша модераторка в приложението TikTok съди компания заради това, че не е защитила психическото й здраве след "постоянното" й излагане на травмиращо видео съдържание.
Канди Фрейзър казва, че е преглеждала видеа, които са съдържали "екстремно насилие" в продължение на до 12 часа на ден.
Тя твърди, че е получила "значителна психологическа травма", в това число тревожност, депресия и посттравматично стресово разстройство.
От TikTok твърдят, че се стремят да насърчават "работна среда на загриженост".
През септември от TikTok обявиха, че 1 милиард души използват приложението всеки месец.
За да защити потребителите си, платформата за споделяне на видеа използва хиляди модератори на съдържание, които филтрират видеата и профилите, които нарушават правилата.
Фрейзър съди TikTok и нейната компания майка Bytedance.
Тя твърди, че в ролята си на модератор е гледала шокиращи кадри, в това число видеа със сексуално насилие, канибализъм, геноцид, масови стрелби, сексуален тормоз над деца и осакатяване на животни.
Фрейзър, която е работила за компания партньор на TikTok, казва, че е трябвало да гледа стотици видеа на ден.
Тя твърди, че за да може да се справя с огромното количество видеа, които се е очаквало да гледа, й се налагало да гледа до 10 видеа едновременно.
В документите по делото се казва, че по време на 12-часовите си смени модераторите имат право на 15-минутна почивка след първите четири часа и нови 15-минитни почивки след всеки следващи два часа. Освен това те имали право на едночасова обедна почивка.
В иска на Фрейзър се казва, че TikTok не отговаря на стандартите на индустрията за ограничаването на ефекта от модерирането на съдържание и че компанията нарушава трудовите закони на Калифорния като не осигурява безопасна работна среда, пише BBC.
Фрейзър е работила за Telus International, която не е страна по делото. От компанията заявиха, че имат стабилни програми за психично здраве и казаха пред Washington Post, че служителите могат да споделят притесненията си чрез "няколко вътрешни канала" – нещо, което Фрейзър не е направила.
През 2020 г. Facebook се съгласи да изплати 52 млн. долара на модератори, които са развили посттравматично стресово разстройство в резултат на своята работа.