Инфлацията може да повтори казахстанския сценарий и в други държави
Повишаващите се цени на храните и горивата представляват сериозни предизвикателства за развиващите се страни.
Масовите протести в Казахстан, които прераснаха във въоържени сблъсъци, до голяма степен бяха предизвикани от повишенията на горивата.
Политическият анализатор Рейчъл Зиемба коментира пред CNBC, че този проблем може да се прояви и в други държави.
„Много страни са изправени пред предизвикателството на поскъпващите храни и горивата. В допълнение към това продължават и проблемите по веригата за доставки“, казва още Зиемба.
По думите ѝ държавите от региона на Централна Азия са силно затруднени в разпределянето на държавните разходи и поддържането на социалните си политики.
Това важи дори и за големите енергийни износители, като Казахстан. Размириците в страната започнаха, след като казахстанското правителство обяви плановете си за премахване на тавана за цените на пропан-бутана, който се използва като основно автомобилно гориво.
В резултат на мярката цените на пропан-бутана се удвоиха. Правителството се опита да ограничи поскъпването и да успокои обществеността, но уличните протести вече бяха ескалирали и се стигна до кървави сблъсъци с органите на реда.
Зиемба подчертава, че Казахстан е сред държавите производителки на петрол, които доскоро не бяха склонни да прехвърлят по-високите цени на своето население. По думите ѝ начинът, по който правителството се опита да овладее проблема, е неадекватен.
Освен това властите не обръщат достатъчно внимание и на други сериозни икономически проблеми, които не са свързани единствено с инфлацията.
„Хората имат и други оплаквания, съществуват реални предизвикателства за икономическото благосъстояние и то в момент, когато някои представители на правителството и елита демонстрират своето благосъстояние и живеят доста охолно“, отбелязва още тя.