Пазарите стартират седмицата в очакване на данните за инфлацията в САЩ
Движенията на основните пазари на акции днес бяха ограничени преди очакваните нови данни за инфлацията в САЩ, които биха могли да затвърдят окончателно по-ранното вдигане на лихвите от страна на Федералния резерв.
Експлозията от нови случаи на коронавирус в световен мащаб също заплашва да се отрази на потребителските разходи и на икономическия растеж в период, в който Фед обмисля ограничаването на стимулите, което е лош момент за свикналите на евтини пари безкрай пазари.
По тази причина трейдърите действат предпазливо, като фючърсите на S&P 500 губят 0.1%, а тези на технологичния Nasdaq нарастват с 0.1%. Фючърсите на EUROSTOXX 50 и тези на FTSE отчитат повишения от по 0.2%.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нараства с 0.2%, докато южнокорейският KOSPI отстъпва с 1.0%.
Индексът на китайските сини чипове CSI300 остава почти без промяна, след като облекчаването на паричната политика в страната наскоро беше балансирано от притесненията относно имотния сектор.
Анализатори се опасява, че очакваните в сряда данни за заетостта в САЩ ще покажат, че основната инфлация се е повишила до най-високото си ниво от десетилетия от 5.4%, което ще доведе до повишение на лихвите още през март, пише Ройтерс.
Изнесените в петък данни за заетостта в САЩ не оправдаха очакванията, но спадът на нивото на безработицата до едва 3.9% и високото ниво на заплащането предполагат, че на икономиката не й достигат работници.
Доходността по щатските 10-годишни държавни облигации беше близо до най-високите си нива от началото на 2020 г. при 1.765%, след като нарасна с 25 базисни пункта през миналата седмица. Следващият технически таргет е зоната 1.95/1.97%.
Промяната в нагласите на Фед изглежда облагодетелства щатския долар, който обаче се натъкна на известно прибиране на печалби в петък, след като данни за заетостта през декември не отговориха на очакванията на пазара.
Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо шест други основни валути, остава без промяна на ниво от 95.764, след като се понижи с 0.5% в петък, но има подкрепа при 95.568.
Еврото поскъпна до 1.1354 долара, оставайки близо до върха на рейнджа 1.1184/1.1382 от последните сесии. Японската йена се търгува на ниво от 115.64 спрямо долара.
На суровинните пазари златото поскъпна леко до 1 795 долара за тройунция, но остава под върха си от 1 831 долара от януари.
Цените на петрола запазват позиции, след като нараснаха с 5% миналата седмица, подпомогнати отчасти от нарушенията в доставките в Казахстан и Либия.
Брентът днес поскъпва със 7 цента до 81.82 долара за барел, докато цената на щатския лек суров петрол остава без промяна на ниво от 78.90 долара за барел.