Министерският съвет прие проекта за Бюджет 2022
Проектът за Бюджет 2022 е приет от Министерския съвет, обяви Кирил Петков. Премиерът и министърът на енергетиката Александър Николов дават брифинг след извънредното заседание на Министерския съвет днес. То се проведе онлайн, тъй като финансовият министър Асен Василев е болен от COVID-19 и е под карантина.
Приехме предложението за Бюджет 2022 г. Радвам се да ви кажа, че това е бюджет на растежа. Инвестициите от държавата ще бъдат 5,8 от БВП. Дефицитът с ковид мерките ще е 4,1%. Тази година ще инвестираме категорично от 2,9 до 5,8%. Ще имаме безплатни детски градини, започвайки от април, ще инвестираме да няма пенсионер под линията на бедност. Поне за следващите 6 месеца ще имаме мерки за справяне с ковид и високите цени на тока", обяви премиерът Кирил Петков, цитиран от БНТ.
Сметките за ток, които ще се получат февруари месец, ще включват компенсациите за декември и януари. Започва и работна група в която ще се обсъдят помощите за общините.
"Докато имаме ситуация, в която една лампа от едната страна на улицата да струва 1587 лева, а друга лампа, от другата страна на улицата струва 5755, докато не изчистим тези обществени поръчки, не можем да говорим, че общините нямат пари за осветление", смята Петков.
Уволнението на директорите на "Булгаргаз" е заради факта, че БЕХ и Министерството на енергетиката смятат, че те на си изпълнили задачите си добре.
"В момента се води разследване и сме сигурни до голяма степен, че част от решенията, които те са взели, резултират във всоките цени на газа и 30-те процента повишение, което беше предложено на КЕВР", каза още премиерът.
"Промяна на цената за бита няма. Остава компенсацията за бизнеса, за индустриалните потребители. Ще прегледаме ситуацията в общините. Това важи и за някои от университетите и общежитията", каза и енегрийният министър Александър Николов.
Според него има поредица от събития в управленията на ресурсите в "Булгаргаз" и ясно нежелание да се следва политиката на КЕВР.
Цените, които Булгаргаз е предлагал и са одобрени от КЕВР са публични и на сайта на Булгаргаз. Може да погледнете променливите на цените на международните пазари и да прецените дали всички ресурси са отишли н полза на гражданите. Дали всеки потребител е задължен да плаща за некомпетентност, заяви Николов.
Петков коментира още, че по отношение на Северна Македония приоритизираме добросъседството.
"За Русия - НАТО заявихме, че водещата страна е България. До сега не сме говорили за български батальон. Мислим харченето в посока отбрана да не бъде просто купуване на техника безцелно, за да имаме боеспособност", добави той.
Енергийният министър обясни, че размерът на компенсациите за газа е висок, като в момента покрива 20 % от разходите за битовите потребители.
"България има една от най-ниските цени на природен газ. Ползата за гражданите е споделена с бизнеса. Планираме мерки с партньори от бизнеса. Ще се опитаме това да става бързо, но гледаме да става и прозрачно", уточни Николов.
Министрите трябваше да приемат бюджетната рамка на държавата, както и тази на държавното обществено осигуряване и Здравната каса.
В дневния ред на кабинета бяха предвидени и одобрения на компенсации на ВиК дружествата заради скъпия ток и по-големи разходи в бюджета на Министерството на енергетиката.