Защо британският Бил Гейтс е на път да бъде екстрадиран в САЩ?
Майк Линч - един от най-популярните британски технологични предприемачи, който често е наричан “британският Бил Гейтс,” е на път да бъде екстрадиран в САЩ, където ще бъде съден по обвинения във връзка с продажбата на неговата компания Autonomy на Hewlett-Packard.
56-годишният Линч продаде своя софтуерен стартъп Autonomy на HP през 2011 г. за 11.7 млрд. долара, което веднага го направи един от най-богатите и най-известни основатели на технологични компании във Великобритания.
Офертата на HP беше с 64% по-висока от пазарната цена на Autonomy. Цената на акциите на IT гиганта падна с 20% на Уолстрийт в деня, в който сделката беше обявена, докато книжата на Autonomy поскъпнаха с над 70%.
Една година по-късно HP обяви отписване на активи на стойност 8.8 млрд. долара във връзка със сделката, информирайки, че вследствие на “счетодовни нередности” е платила прекалено много за Autonomy, която продаваше бизнес софтуер за анализиране на данни.
От HP обвиниха ръководителите на Autonomy, че са завишили изкуствено приходите на компанията с около 700 млн. долара и заведоха дело за 5 млрд. долара. Линч, от своя страна, заведе насрещно дело, което доведе до много заплетена правна битка, която продължава вече десетилетие.
Има признаци обаче, че случаят върви към своя край.
В петък британският министър на вътрешните работи Прити Пател одобри екстрадицията на Линч в САЩ - ден преди британски съд да отсъди в полза на HP по гражданско дело срещу Линч във връзка с обвиненията, че той е планирал изкуствено да завиши стойността Autonomy, преди тя да бъде купена от HP.
HP печели по повечето обвинения, но обезщетението ще е значително по-малко от исканите от компанията 5 млрд. долара.
Линч няма да е първият служител на Autonomy, срещу когото ще бъдат повдигнати обвинения в САЩ. През май 2019 г. бившият главен финансов директор Сушован Хюсеин беше обвинен в измама и осъден на пет години затвор.
Говорител на HP е заявил, че компанията е доволна от решението на съда и че Линч и Хюсеин са измамили и целенасочено са подвели пазарите и Hewlett-Packard.
Адвокатите на Линч планират да обжалват решенията, а процесът може да отнеме 12 месеца. Ако не спечели обжалването обаче, Линч е заплашен от до 20 години затвор.
След като отписа три четвърти от стойността на Autonomy, HP продаде каквото беше останало от нея на британската компания Micro Focus през септември 2016 г. като част от сделка на стойност 8.8 млрд. долара, която включваше и други бизнес поделения на щатската компания.
“Тъжно е това, което се случи в крайна сметка,” заяви Линч по време на технологична конференция през 2016 г. “Според британския модел няма как да се спре придобиване. Затова, когато Hewlett Packard се появиха и поискаха да направят оферта, ние не можехме да ги спрем.”
“Проблемът е, че в седмицата след сключването на сделката ръководството на HP беше уволнено, като след тях остана една хардуерна група, която ни наричаше доведеното дете. Цялото разбиране на умните, софтуерни хора вече го нямаше”, допълва той.
След продажбата на Autonomy Линч основава Invoke Capital - компания за рисков капитал, която инвестира в европейски технологични стартъпи, като Darktrace и Sophia Genetics.
В последните няколко години Линч ограничи публичните си изяви. Той напусна борда на директорите на Darktrace и вече не е съветник на британското правителство.
Освен със съдебните битки, Линч има и няколко хобита, с които се занимава. В интервю от 2016 г. предприемачът заяви, че прекарва много време в изучаването и отглеждане на редки животни, като породата говеда Червено безрого в дома си в Съфолк, Англия.
“Отглеждам редки породи,” казва Линч в интервю за LeadersIn. “Имам крави, които изчезват през 40-те години на миналия век и прасета, които никой не е отглеждал от Средновековието и те не разполагат с никакви продукти на Apple.”
Скромен произход
Линч е роден в покрайнините на Лондон в Есекс през 1965 г. и има относително скромен произход. Неговата майка е била медицинска сестра, а баща му пожарникар.
Линч е казвал, че баща му е съжалявал, че не е имал възможността да учи в университет. “Той осъзнаваше важността на образованието и това беше нещо, което се ценеше в нашия дом,” казва Линч.
На 11-годишна възраст Линч печели стипендия, за да учи в престижното училише Банкрофт, което днес таксува учениците, които не са със стипендия, по 19 761 паунда (26 569 долара) на година. В училище той бил запален по музиката и участвал в джаз група.
След това Линч се записва в престижния Кеймбриджки университет, където изучава природни науки и се фокусира върху сфери, които включват електроника, математика и билогия. След като завършва бакалавърската си степен, Линч записва докторантура по комуникации.
В края на 80-те години, след като приключва с образованието, Линч основава компания на име Lynett Systems Ltd, която проектирала и произвеждала аудио продукти за музикалната индустрия. Един от продуктите бил семплер за компютрите Atari ST, известен като Lynex. След това компанията пуска семплера ADAS за Atari, Mac и персонални компютри.
Няколко години по-късно, в началото на 90-те години, Линч основава компанията за разпознаване на пръстови отпечатъци на име Cambridge Neurodynamics, като сред клиентите й била и полицията на Йоркшир.
Неговият голям пробив обаче идва с Autonomy, която той основава през 1996 г. заедно с Дейвид Табизел и Ричард Гоунт, като отделена компания от Cambridge Neurodynamics.
Autonomy, която се разраства до една от най-големите британски технологични компании, започва с пускането на виртуално куче, което е проектирано да приема команди и да помага на хората да управляват информация, докато сърфират в интернет.
Виртуалното куче, което е базирано на хрътката на Линч, се оказва много голям успех сред компаниите, много от които плащат за достъп до технологията. Това, заедно с факта, че на пазара се появяват все повече безплатни потребителски продукти, убеждава Линч да се фокусира върху корпоративните клиенти. Това се оказва ключово стратегическо решение, което му се отплаща.
Софтуерът на Autonomy е рекламиран като продукт, който може да помага на служителите да извличат смисъл от несистематизирана информация.
След като първоначално излиза на борсата Easdaq в Брюксел през 1998 г., Autonomy листва свои акции и на нюйоркската Nasdaq и на Лондонската фондова борса през 2000 г.
Компанията преживява пълния бум и последвалото спукване на дотком балона.