Имотният пазар в Англия с най-силно начало на годината от 2005 г. насам
Цените на жилищата във Великобритания нарастват с 11.2% на годишна база през януари.
Това е най-силното начало на годината от 2005 г. насам, според данни на кредитора Nationwide, цитирани от Sky News.
По всичко личи, че скокът на инфлацията, която се намира на близо 30-годишен връх, все още не е нарушил активността на жилищния пазар.
Годишното поскъпване на имотите на Острова надвишава отчетените през декември миналата година 10.4%. Темповете на растеж са най-силните от юни насам, но от Nationwide прогнозират, че те ще се забавят по-късно през 2022 г.
На месечна база поскъпването е с 0.8% и е шесто поред. Средната стойност на жилищата във Великобритания достига 255 556 паунда, което се равнява на около 306 000 евро.
Според главния икономист на Nationwide Робърт Гарднър, търсенето на жилища остава стабилно, а одобрените ипотечни кредити все още са над нивата отпреди пандемията. Това високо ниво на активност, съчетано със слабото предлагане на имоти за продажба, помага за повишаването на цените.
Гарднър обаче каза още, че икономическите перспективи остават несигурни, поради което е много вероятно пазарът на жилища да се забави по-късно през годината.
Скокът в цените на жилищата надвишава ръста на доходите, което прави имотите по-малко достъпни за британците, а това също може да повлияе негативно на пазарната активност, смятат експертите.
Годишната инфлация на Острова достига 5.4% и се очаква да се повиши още, сметките за ток и газ също нарастват, в резултат на което бюджетите на домакинствата са поставени под напрежение.
В същото време тази седмица се очаква Английската централна банка да повиши лихвите за пореден път, след като през декември основният лихвен процент нарасна от 0.1% на 0.25%. к
„Това допълнително ще намали достъпността на жилищата, ако лихвите по ипотеките се увеличат. Към днешна дата обаче значителна част от повишението на дългосрочните лихвени проценти, наблюдавано през последните месеци, е усвоено от кредиторите, а не от кредитополучателите“, добави Робърт Гарднър.