Как физическата дейност влияе положително на мозъка?
Когато мислим за ползите от физическите упражнения, ние, всъщност, се сещаме за по-добрия сън, повечето енергия, поддържането на здравословно тегло, по-силните мускули или по-здравото сърце.
Всичките тези неща са истина.
Ние обаче рядко се замисляме за непосредствения ефект, който физическата дейност може да оказва върху най-важния орган в нашето тяло – мозъка.
След дългогодишни проучвания неврологът Стейси Сузуки открива, че физическите упражнения са едно от най-трансформиращите неща, които човек може да прави, за да подобрява когнитивните си способности, като научаването на нови неща, мисленето, концентрацията и разсъжденията. Всичко това пък може да ни помага да бъдем по-умни и да живеем по-дълго.
Как физическите упражнения подсилват здравето на вашия мозък?
1. Те намаляват чувството за тревожност
Проучвания показват, че всеки път, когато раздвижите тялото си, в мозъка се отделят редица полезни невротрансмитери, в това число допамин, норадреналин, серотонин и ацетилхолин.
Тези субстанции могат да понижат чувството за тревожност и депресия. (Мислете за тях като за гореща вана от неврохимикали за мозъка ви.)
Необходими са само между 10 и 30 минути физическа активност дневно, за да подобрите настроението си. Нямате карта за фитнес? Тогава излезте за кратка разходка или използвайте стълбите вместо асансьора.
Когато не разполага с много време, Сузуки казва, че просто прави няколко обиколки около масата в трапезарията си.
2. Подобряват фокуса и концентрацията
При един от нейните експерименти Сузуки открива, че една тренировка може да помогне за подобряването на способността на човек да пренасочва и фокусира вниманието си.
Това е една непосредствена полза, която след 30 минути физически упражнения може да продължи поне два часа. Тя препоръчва дейности, които засилват сърдечния ритъм, като бързо ходене, бягане, плуване, колоездене, тенис или скачане на въже.
Проучвания показват, че една тренировка може да подобри и времето за реакция на човек, което означава, например, че ще сте много по-бързи при улавянето на чашата с кафе преди да падне от масата.
Ползите от това да започнете деня си с разходкаИ как влияе на здравето
3. Насърчават растежа на нови мозъчни клетки
Учени откриват, че една от най-големите ползи от физическите упражнения, е, че насърчават неврогенезата, или раждането на нови мозъчни клетки. Това е от съществена важност за подобряването на когнитивната функция.
Проучвания са показвали, че физическата дейност при плъхове и мишки засилва създаването на нови мозъчни клетки в хипокампа, или частта от мозъка, която отговаря за формирането и съхраняването на паметта.
Физическите упражнения също така могат да подобрят здравето и функцията на синаптичните връзки между невроните в тази област, позволявайки на мозъчните клетки да общуват по-добре.
4. Защитават мозъка от стареене и невродегенеративни заболявания
Гледайте на мозъка си като на мускул - колкото повече го тренирате, толкова по-силен и по-голям става.
Проучвания при хора показват, че редовните физически упражнения могат да увеличат размера на хипокампа и на префронталния кортекс, които са податливи на невродегенеративни заболявания, като деменция и Алцхаймер.
И макар физическите упражнения да не могат да предотвратят или излекуват напълно нормалното понижение на когнитивната функция с напредването на възрастта, редовното им практикуване може да помогне за забавянето на появата му.
Не е нужно да ставате състезатели по триатлон
Сузуки казва пред CNBC, че когато разяснява на хора ползите за мозъка от физическите упражнения, отговорът, който обикновено получава, е: “Добре, всичко това е много интересно. Кажете ми обаче какво е минималното количество упражнения, за да се постигнат тези ефекти.”
Сузуки казва, че тренира поне 3-4 пъти по 30 минути в седмицата. Най-голяма полза също така ще извлечете от аеробните упражнения, които засилват сърдечния ритъм и вкарват повече кислород в мозъка.
Ако между 90 и 120 минути спорт на седмица ви изглеждат плашещо, започнете с няколко минути на ден и увеличавайте времето с 5 или 10 минути всяка седмица, докато достигнете целта си. И не забравяйте, че интензивните физически дейности у дома, като бърсане на пода, събиране на предмети, пускане на прахосмукачка и качване и слизане по стълбите също се броят.
Сега единственият въпрос, който остава, е: Кога ще се активизирате и ще се захванете с трансформацията на вашия мозък?