Токът за бизнеса - с 4% по-скъп от януари
С 4.2% по-висока е цената на електроенергията в сегмента „ден напред“ на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) в първите 9 работни дни на февруари спрямо същия период на миналия месец, изчисли вестник „Монитор“.
В отрязъка от време между 4 и 14 януари за деветте работни дни средната цена е била 352.79 лева за мегаватчас.
От началото на настоящия месец в непочивните дни средното ниво достигна 367.75 лв./мlтч. През февруари само в два от работните дни е имало цена „за ден напред“, която да е под четири стотака за мегаватчас.
Дори за събота, 5 февруари тя достигна 447.52 лв./мвтч. От началото на тази седмица на борсовия пазар се появи и друга интересна тенденция и бяха отчетени резки колебания в цените за вторник и за сряда.
За 8 февруари цената падна спрямо понеделнишката с над 17 на сто - от 372.07 лв./мlтч до 308.67 лв./мвтч. За сряда беше отчетен скок от 33.6 на сто до 412.46 лв. за мегаватчас. За четвъртък поскъпването продължи с по-нисък темп от само 2.2% до 412.46 лв./мвтч.
Силен вятър направи тока в Белгия безплатенНо само за няколко часа
Според енергийния експерт Васко Начев колебанията на цените на борсата в сегмента "ден напред" се обуславят от свързаността ни с общия енергиен пазар в Европа. По думите му при голямо търсене на енергия в Западна Европа търговците у нас насочват по-големи количества за износ и по този начин цената се вдига.
„Основно цените се влияят дали там има вятър и слънце или няма. Когато има, те нямат нужда от голям внос и цената в България пада, когато няма - цената се вдига. У нас също, когато стане по-студено, се увеличава търсенето, а оттам и цената“, поясни той.
По думите му в известна степен дългосрочните договори са някаква алтернатива на цената „ден напред“, но винаги доставчикът при голямо поскъпване може да прекрати договорите. На въпрос защо Полша доста често е с най-ниските цени в сегмента „ден напред“ Начев поясни, че тази страна си е извоювала правото да ограничава износа на ток.
„Понякога и при тях обаче цените скачат“, поясни енергийният експерт.
По данни на енергийните борси в Европа за четвъртък Полша отново е с най-евтин ток за ден напред със стойност от 133.36 евро за мегаватчас и една от шестте страни, където цените са под 200 евро. Другите държави са Австрия - 196 евро/мвтч, Чехия - 192.82 евро/мвтч, Германия (единен пазар с Люксембург) - 192.82 евро/мвтч, Великобритания 196.07 евро/мвтч и Словакия - 196.11 евро/мвтч.
За 10 февруари най-скъп ток в сегмента „ден напред“ ще ползва бизнесът в Гърция - 221.17 евро/мвтч.