75% от хората искат забрана на пластмасовите изделия за еднократна употреба
Трима на всеки четирима души по света искат пластмасовите изделия за еднократна употреба да бъдат забранени колкото е възможно по-скоро, сочи ново проучване.
Процентът на хората, които призовават за забрана, нараства от 71% през 2019 г., докато тези, които казват, че предпочитат продукти с по-малко пластмаса в опаковката, се увеличават до 82% от 75%, според проучване на IPSOS сред 20 000 души в 28 държави.
Природозащитници твърдят, че резултатите от проучването изпращат ясно послание към участниците на срещата на ООН в Найроби този месец, където ще се обсъжда споразумение за намаляване на замърсяването с пластмаса, което е определяно като най-значимия екологичен пакт след Парижкото споразумение за климата от 2015 г.
"Хората по света изказаха ясно своето мнение," казва пред Ройтерс Марко Ламбертини, генерален директор на международната природозащитна организация WWF. "На правителствата се пада тежестта и възможността сега да приемем глобално споразумение, за да можем да елиминираме замърсяването с пластмаса."
Близо 90% от участниците в проучване казват, че подкрепят подобно споразумение, но предстои да се види дали евентуална подобна сделка ще се фокусира върху събирането на отпадъци и рециклирането или пък ще доведе до по-радикални мерки, като ограничаването на производството и използването на пластмасови изделия за единична употреба.
Според Ройтерс представители на петролната и химическата промишленост разработват стратегии, с които да убедят участниците в конференцията да отхвърлят евентуална сделка, която ще ограничи производството на пластмаса.
Ако ООН не може да постигне съгласие за споразумение, което ще спре замърсяването с пластмаса, в следващите десетилетия се очакват сериозни поражения върху околната среда, които ще изложат някои водни видове на риск от изчезване и ще унищожат крехки екосистеми, като коралови рифове и мангрови гори, сочи проучване на WWF, публикувано по-рано през месеца.
Вероятно ще са необходими най-малко две години за финализирането на каквото и да било споразумение. Това, което бъде договорено на конференцията в Найроби, която ще продължи от 28 февруари до 2 март, вероятно ще представлява ключови елементи от евентуална сделка.
Най-голямата подкрепа за забрана на пластмасовите изделия за еднократна употреба в проучването идва от страни, като Колумбия, Мексико и Индия - развиващи се държави, които са на ръба на криза по отношение на отпадъците.
Според проучването на IPSOS 85% от участниците в световен мащаб искат производителите и търговците на дребно да бъдат държани отговорни за намаляването, повторното използване и рециклирането на пластмасови опаковки, в сравнение с 80% преди това.