77-метров седеметажен метален музей с форма на яйце отвори в Дубай (снимки)
Дори сред привличащото окото съзвездие от архитектурни чудеса на Дубай, Музеят на бъдещето със сигурност е предопределен да бъде звездна атракция.
77-метровият седеметажен метален музей, който е оформен като гигантско сребърно яйце с дупка в центъра, отвори на 22 февруари с атракции, разположени из цялата сграда без прозорци и поразително бяло вито стълбище, издигащо се нагоре през етажите.
Една от изложбите разкрива какъв би могъл да бъде животът в огромна космическа станция през 2071 г., докато друга е дигитално пресъздаване на „сочна“ тропическа гора.
Различните сектори са разпределени на пет нива. Например тематичният за космоса OSS Hope на най-горния етаж позволява на посетителите да „разиграят собствената си история“ в космоса.
Секцията с тропически гори, наречена Vault of Life, имитира горите на Амазонка в Летисия, Колумбия. Тя изобразява екосистемата „с несравним реализъм“.
Следва Al Waha, която се определя като възможност за посетителите да „изследват себе си в свят, който стимулира сетивата им“. Тук те могат да „тръгнат на лично пътуване в среда, съсредоточена върху здравето и благополучието, което им позволява да медитират, да се свържат отново със себе си и да възстановят естествения си баланс“.
Секторът Tomorrow Today „изследва контрастните начини, по които технологиите могат да оформят бъдещето и широкообхватните отговори, които могат да предоставят на предизвикателствата, пред които са изправени планетата и обществото“.
Future Heroes пък е игрално пространство, предназначено за деца под 10-годишна възраст. То има за цел да насърчи „младите умове да правят нови открития за себе си и света около тях".
В сърцето на музея има многофункционална зала, която може да побере до 1000 души, и друга с капацитет от 345 места, посветена на „интерактивни лекции и семинари“. Посетителите могат да открият и постоянна изложба, която е посветена на „бъдещите иновации“.
Музеят, намиращ се във финансовия център на Дубай, предлага също така усъвършенствани изследователски курсове за „най-новите открития в хуманитарните науки“ в сътрудничество с университети и международни изследователски институти.
Нещо повече, в цялата сграда има лаборатории, които тестват идеи в области, като „здравеопазване, образование, интелигентни градове, енергия и транспорт“.
Музеят, създаден от архитекта Шон Кила от базираната в Дубай Killa Design, е проектиран да се превърне в „архитектурна и културна икона“.
Отнема 18 месеца, за да бъде изградена фасадата от 17 600 квадратни метра, която е направена от 1024 парчета неръждаема стомана. Тя е украсена с арабска калиграфия, изброяваща три цитата на шейх Мохамед бин Рашид Ал Мактум, вицепрезидент и министър-председател на ОАЕ. Тези цитати се появяват по подобен начин върху белите стени на интериора на музея.
Входът в музея струва около 40 долара.