Централната банка на Украйна предприема мерки за ограничаването на цифровите парични преводи във връзка с обявявеното военно положение в страната.

Регулаторът нареди на издателите на електронни пари да преустановят издаването им, както и да спрат трансакциите към електронните портфейли, съобщава CNBC.

В заповедта се посочва още, че разпространението на електронни пари е временно забранено. Това се отнася за всички парични средства, държани в цифрови сметки чрез платформи, като Venmo или PayPal, например.

Националната банка на Украйна публикува изявление в четвъртък с редица резолюции, включително заповед за спиране на валутния пазар, ограничаване на тегленето на пари в брой и забрана за теглене на чуждестранна валута от банковите сметки.

И докато Москва отприщва въздушни и сухопътни удари по цялата територия на Украйна, украинците се обръщат към криптовалутите, рише изданието.

По данни на популярната украинска крипто борса Kuna, местните купувачи са готови да плащат премия за покупката на т. нар. stablecoin на Tether, който е обвързан с курса на щатския долар.

„Ние не вярваме на правителството. Ние не вярваме на банковата система. Ние не вярваме на местната валута. Повечето хора нямат какво друго да изберат, освен крипто“, казва основателят на Kuna Михаил Чобанян в интервю за Coindesk.

$150 млрд. бяха изтрити от пазара на криптовалути в последните 24 часаКриптовалутите поевтиняват рязко днес, след като Русия започна атака срещу Украйна

Tether е най-популярният stablecoin с пазарна капитализация от близо 80 милиарда долара. За разлика от криптовалутите, като биткойна и етера, които претърпяха голяма волатилност през последните седмици на фона на нарастващото геополитическо напрежение, Tether като цяло остава стабилен и запазва стойността си.

При текущия обменен курс обаче цената за единица от криптовалутата е приблизително 32 украински гривни, или 1.10 долара, като премията се дължи на увеличеното търсене.

От месеци украинското правителство се стреми да направи страната по-атрактивна за дигиталните валути.

Украинският президент Владимир Зеленски подписа закон през 2021 г., който проправи пътя на централната банка на страната да емитира собствена цифрова валута. Президентът и парламентът наскоро се споразумяха и за легализирането и регулирането на криптовалутата.

Преди руската атака Украйна имаше планове да отвори пазара на криптовалути за бизнеса и инвеститорите. Висшите държавни служители "рекламираха" своето доверие към криптовалутите и пред инвеститори и фондове за рисков капитал в Силициевата долина.

Руската инвазия обаче рязко измести фокуса от тези усилия.