Криптовалутите помагат на Украйна да финансира армията си
Криптовалутите са помогнали на Украйна да финансира военната си отбрана срещу Русия по-бързо в сравнение с традиционните банкови системи. Това заяви заместник-министърът на цифровата трансформация в страната Алекс Борняков, цитиран от Marketwatch.
Вече са събрани близо 60 милиона долара за украинското правителство и неправителствените организации, които подкрепят военните, чрез повече от 118 000 дарения на криптоактиви, по данни на компанията Elliptic.
Украинското правителство закупи повече от 400 000 военни дажби, хиляди бронежилетки и други провизии за отбрана чрез различни платформи за финансиране, като част от средствата са събрани в криптовалути, обяви Борняков.
Той се надява средствата да продължат да се увеличават и да достигнат поне 100 милиона долара още тази седмица.
„Нашият отговор трябва да бъде много бърз и не можем да си позволим времето, което отнема финансирането с редовна банкова система, където плащанията минават за два или три дни. Имахме нужда от инструмент, за да помогнем на нашата армия и на хората много по-бързо“, каза Борняков по време на онлайн дискусия.
„С криптовалутите ние можем да извършим тези транзакции за пет минути и не е нужно да получаваме одобрение от банки“, каза още заместник-министърът.
Борняков съобщи, че Украйна е успяла бързо да набере криптодарения, благодарение на високия процент на разпространението на цифрови активи в страната. Украйна се класира на четвърто място в глобалния индекс за приемане на криптовалутите за 2021 г. от платформата за блокчейн данни Chainalysis. Парламентът на страната прие закон, който легализира криптовалутата през септември миналата година.
„Имаме мощна и широко разпространена блокчейн общност, която ни оказа сериозна подкрепа“, каза Борняков.
В същото време, докато САЩ и останалите западни държави се стремят да осакатят руската икономика чрез санкции заради нахлуването в Украйна, се засилват спекулациите дали и Москва може да получи известна подкрепа в света на криптовалутите. Според някои анализатори това е възможно, но не в мащаби, които да компенсират изключването на страната от световната разплащателна система SWIFT и замразяването на нейните финансови активи.
Към момента биткойнът се търгува на ниво от малко под 39 000 долара, като бележи спад от 17% от началото на тази година.