Хората и компаниите, които добиват биткойни, известни и като "миньори", са подложени на сериозен натиск. Само за последните две седмици бикойнът загуби над 10% от стойността си, като една от основните причини беше паниката на пазарните участници след руската инвазия в Украйна.

Част от проблемите на криптопазара обаче идват и от начина, по който функционира "добивът" на дигиталните валути. Грандиозното поскъпване на криптовалутите през 2021 г. привлече хиляди нови участници в производството на нови дигитални монети.

В резултат на това т. нар. хеш рейт (от англ. hashrate - комбинираната изчислителна мощност, използвана от миньорите на биткойн в световен мащаб) се е увеличила приблизително четири пъти през последните шест месеца и вече надхвърля 200 милиона терахеша в секунда, съобщава Ройтерс.

Какво общо има това обаче с цената на биткойна?

Нарастващият хешрейт затруднява миньорите, тъй като намалява тяхната печалба, а оттам и възможността да покриват разходите си за хардуер, електричество и персонал. По тази причина много от тях предпочитат да продават своите криптопортфейли, вместо да ги държат, в резултат на което се засилва и натискът върху цените.

„Текущите разходи са основен фактор в решението на миньорите да държат или продават новопридобитите криптомонети. Те са първите продавачи по веригата в крипто пространството и определено влияят върху цените“, обяснява институционалният директор по продажбите в компанията за крипто финансови услуги Amber Group Джъстин д'Анетан.

Общата стойност на монетите, държани в портфейлите на миньорите, е паднала до около 75 милиарда долара от 114 милиарда долара в началото на ноември, тъй като рентабилността им е била притисната от нарастващия хешрейт, както и от падащите цени.

Миньорите прехвърлят повече монети на борсите, отколкото добавят към резервите си, според фирмите за анализ на крипто индустрията. Това е знак за продажба или намерение за продажба.

Тези потоци увеличават натиска, пред който е изправен биткойнът. Най-популярната криптовалута в света се търгува за около 37 400 долара, което е с 40% под връха от 62 000 долара, достигнат на 10 ноември.

Криптовалутите се превръщат в спасителен пояс за секс индустриятаВсе повече представители на секс индустрията се обръщат към криптовалутите, след като банковите институции отказват да ги обслужват

Добивът на биткойни е процес, чрез който мрежа от компютри проверява и валидира блок от трансакции, които след това се добавят към блокчейн системата. Миньорите получават възнаграждение за завършването на всеки блок.

Това обаче е скъп бизнес, който изисква не само сложни и бързи компютърни системи, но и огромно количество енергия. И става все по-скъп.

Средната обща цена, която се изплаща за "копаенето" на една валидирана транзакция за седемдневен период, е паднала до 176.80 долара от рекордните 235.57 долара, достигнати през май миналата година, по данни на blockchain.com.

„Тъй като все повече миньори се присъединяват към мрежата, всеки поотделно печели по-малко биткойни. Това е така, защото трудността на операциите в мрежата се увеличават, а издаването на нови биткойни се забавя“, казва анализаторът на Blockware Solutions Джо Бърнет.

Спадът в рентабилността на добивите удря и широкия пазар, тъй като някои институционални инвеститори, които не могат или не желаят да инвестират директно в криптовалути, предпочитат да купуват акции на публични компании или борсово търгувани фондове, свързани с крипто индустрията.

Акциите на регистрираните в САЩ компании за крипто добив Marathon Digital Holdings и Riot Blockchain се понижиха съответно с 66% и 52% от началото на ноември.

Valkyrie Bitcoin Miners ETF междувременно се търгува с приблизително 5% отстъпка спрямо нетната си стойност на активите от стартирането на фонда в началото на февруари, а Viridi Clean Energy Crypto-Mining & Semiconductor ETF загуби 23% от началото на годината.

По-лесно ли е да си хванете гадже, ако се интересувате от криптовалути?С наближаването на Деня на влюбените темата за избор на партньор отново става актуална


Част от натиска върху миньорите произтича от структурата на самата биткойн млежата. Децентрализираният блокчейн е създаден анонимно с окончателен лимит от 21 милиона монети, от които близо 19 милиона вече са изсечени.

"Изкопаването" на един блок отнема около 10 минути, а наградата за миньорите, които в момента получават 6,25 биткойна на блок, намалява наполовина на всеки четири години.

"Може да има само един миньор или един милион миньори, това не променя нищо. Има само един блок и определен брой издадени биткойни", обяснява Джъстин д'Анетан от Amber Group.

Добивът на последния останал биткойн обаче не се очаква да стане факт преди средата на следващия век - около 2140 г.