Как добивът на биткойни влияе върху цената на криптовалутата?
Хората и компаниите, които добиват биткойни, известни и като "миньори", са подложени на сериозен натиск. Само за последните две седмици бикойнът загуби над 10% от стойността си, като една от основните причини беше паниката на пазарните участници след руската инвазия в Украйна.
Част от проблемите на криптопазара обаче идват и от начина, по който функционира "добивът" на дигиталните валути. Грандиозното поскъпване на криптовалутите през 2021 г. привлече хиляди нови участници в производството на нови дигитални монети.
В резултат на това т. нар. хеш рейт (от англ. hashrate - комбинираната изчислителна мощност, използвана от миньорите на биткойн в световен мащаб) се е увеличила приблизително четири пъти през последните шест месеца и вече надхвърля 200 милиона терахеша в секунда, съобщава Ройтерс.
Какво общо има това обаче с цената на биткойна?
Нарастващият хешрейт затруднява миньорите, тъй като намалява тяхната печалба, а оттам и възможността да покриват разходите си за хардуер, електричество и персонал. По тази причина много от тях предпочитат да продават своите криптопортфейли, вместо да ги държат, в резултат на което се засилва и натискът върху цените.
„Текущите разходи са основен фактор в решението на миньорите да държат или продават новопридобитите криптомонети. Те са първите продавачи по веригата в крипто пространството и определено влияят върху цените“, обяснява институционалният директор по продажбите в компанията за крипто финансови услуги Amber Group Джъстин д'Анетан.
Общата стойност на монетите, държани в портфейлите на миньорите, е паднала до около 75 милиарда долара от 114 милиарда долара в началото на ноември, тъй като рентабилността им е била притисната от нарастващия хешрейт, както и от падащите цени.
Миньорите прехвърлят повече монети на борсите, отколкото добавят към резервите си, според фирмите за анализ на крипто индустрията. Това е знак за продажба или намерение за продажба.
Тези потоци увеличават натиска, пред който е изправен биткойнът. Най-популярната криптовалута в света се търгува за около 37 400 долара, което е с 40% под връха от 62 000 долара, достигнат на 10 ноември.
Добивът на биткойни е процес, чрез който мрежа от компютри проверява и валидира блок от трансакции, които след това се добавят към блокчейн системата. Миньорите получават възнаграждение за завършването на всеки блок.
Това обаче е скъп бизнес, който изисква не само сложни и бързи компютърни системи, но и огромно количество енергия. И става все по-скъп.
Средната обща цена, която се изплаща за "копаенето" на една валидирана транзакция за седемдневен период, е паднала до 176.80 долара от рекордните 235.57 долара, достигнати през май миналата година, по данни на blockchain.com.
„Тъй като все повече миньори се присъединяват към мрежата, всеки поотделно печели по-малко биткойни. Това е така, защото трудността на операциите в мрежата се увеличават, а издаването на нови биткойни се забавя“, казва анализаторът на Blockware Solutions Джо Бърнет.
Спадът в рентабилността на добивите удря и широкия пазар, тъй като някои институционални инвеститори, които не могат или не желаят да инвестират директно в криптовалути, предпочитат да купуват акции на публични компании или борсово търгувани фондове, свързани с крипто индустрията.
Акциите на регистрираните в САЩ компании за крипто добив Marathon Digital Holdings и Riot Blockchain се понижиха съответно с 66% и 52% от началото на ноември.
Valkyrie Bitcoin Miners ETF междувременно се търгува с приблизително 5% отстъпка спрямо нетната си стойност на активите от стартирането на фонда в началото на февруари, а Viridi Clean Energy Crypto-Mining & Semiconductor ETF загуби 23% от началото на годината.
Част от натиска върху миньорите произтича от структурата на самата биткойн млежата. Децентрализираният блокчейн е създаден анонимно с окончателен лимит от 21 милиона монети, от които близо 19 милиона вече са изсечени.
"Изкопаването" на един блок отнема около 10 минути, а наградата за миньорите, които в момента получават 6,25 биткойна на блок, намалява наполовина на всеки четири години.
"Може да има само един миньор или един милион миньори, това не променя нищо. Има само един блок и определен брой издадени биткойни", обяснява Джъстин д'Анетан от Amber Group.
Добивът на последния останал биткойн обаче не се очаква да стане факт преди средата на следващия век - около 2140 г.