Японски камък с духа на демонична лисица се разцепи на две
Огромен камък в Япония, за който се смята, че крие дух на зла хилядолетна лисица, се е разделил на две.
Сешосеки, или "Убийственият камък," беше заснет на две части от посетител на връх Насу - живописно място в японската префектура Точиги на около час от Токио.
"Дойдох сама до Сешосеки, мястото на легендата за лисицата с деветте опашки. Големият камък, опасан с въже, беше на мястото си, но беше разцепен на две, а въжето беше отделено," пише потребителката на Twitter Lilian, която пуска снимка на двете части на камъка.
"Ако това беше манга, би означавало, че печатът е счупен от лисицата с деветте опашки. Чувствам, че видях нещо, което не трябваше да се вижда."
九尾の狐の伝説が残る、殺生石にひとりでやってきました。
— Lillian (@Lily0727K) March 5, 2022
縄でぐるっと巻かれた真ん中の大きな岩がそれ…
のはずなのですが、なんと岩は真っ二つに割れて、縄も外れていました。
漫画だったらまさに封印が解かれて九尾の狐に取り憑かれるパターンで、見てはいけないものを見てしまった気がします。 pic.twitter.com/wwkb0lGOM9
Съобщението в Twitter е споделено над 84 000 пъти и предизвика дискусии в микроблога относно свръхестествени събития в Япония, пише Insider.
"Вече имаше признаци, че лисицата може да се освободи през февруари," пише на японски език потребител в отговор на поста на Lilian, споделяйки снимка на страховит залез над планината Фуджи, който прилича на опашка на лисица.
Когато беше непокътнат, камъкът заемаше почетно място в подножието на връх Насу.
Според местните легенди в "Убийствения камък" се крие духа на демоничната лисица Тамамо-но-Мае. Разкази за духа проследяват пагубната следа, която оставя в Азия.
Има истории от периодите Муромачи и Едо от японската история, в които се разказва за лисица, която приема образа на Да Джи - куртизанка в Китай, след което се появява отново като любимата наложница на 74-ия императора на Япония Тоба.
Лисиците с девет опашки се срещат често в японските поверия и са изобразявани върху гравюри и други традиционни предмети на изкуството.
Причината камъкът да се разцепи обаче вероятно не е толкова драматична. Местни жители разказват пред медиите, че в камъка е имало пукнатини от години, което е допринесло за раздробяването на скалата вследствие на климатичните условия.