Къде са "сините зони" по света, в които хората живеят по-дълго?
Терминът "сини зони" е името на географските региони, където хората живеят по-дълго и по-здравословно. Тези географски области са наричани още „горещи точки за дълголетие“. Станали популярни в началото на 70-те години от доклад на National Geographic , много от твърденията за тези т. нар. "сини зони" оттогава са показали, че са силно преувеличени. Все пак остава фактът, че във всички тези региони възрастните хора се отличават с висока активност, младежки дух и енергичност. Мнозинството също не страда от хроничните заболявания, които хората на Запад свързват със стареенето.
Най-известните сини зони
В книгата на Дан Бютнер „Сините зони: 9 урока по дълголетие от хората, живели най-дълго“, той и екип от изследователи идентифицират пет региона на сините зони. Те обхващат земното кълбо от брега на Никоя на Коста Райс до Сардиния, Италия и включват:
Икария (или Икария), Гърция
Лома Линда, Калифорния
Сардиния, Италия
Окинава, Япония
Никоя, Коста Рика
Това обаче не са единствените области в света, които са определени като горещи точки за дълголетието. В началото на този век изследователите проявяват интерес към забележителното дълголетие, наблюдавано в общностите и културите на няколко други области по света:
Окинава – хората, живеещи там са най-добре документираната и проучена нация от столетници. Те живеят по-дълго и по-здравословно от всички други хора по света. Една от тайните им е културната практика да ядат само докато стомахът се почувства на 80% пълен.
Долината Хунза в Пакистан е място, където много от хората средно живеят до 90-годишна възраст в добро здраве, а някои достигат дори до 120. Те следват диета, основана предимно на плодове, зърнени храни и зеленчуци.
Във Вилкабамба, южния регион на Еквадор, жителите достигат възраст 100 и повече години, докато са в добро здраве. Някои хора отдават това дълголетие на естествената минерална вода, други просто на своя уникален начин на живот.
Общите характеристики на сините зони
Въпреки че все още има много въпроси относно "сините зони", изследването потвърждава, че всички те имат нещо повече от общия брой здрави, дългогодишни хора. Всъщност хората, които обитават тези места, споделят много специфични културни, диетични и битови черти, въпреки голямото разстояние от географското им разделяне.
Тези общи характеристики на хората, които живеят в сини зони, включват:
- По-малко количество храна като цяло
- Консумация на повече плодове и зеленчуци
- Прием на здравословни мазнини
- Активност през целия живот
- Позитивно отношение към стареенето