Какво трябва да знаете за Катар и Световното първенство по футбол?
Как държава без значителни футболни традиции, с липса на подходяща инфраструктура и климат, който е напълно неподходящ за провеждане на летен турнир, но с почти неограничени финансови възможности, получи правото да бъде домакин на едно от най-големите спортни състезания в света?
Някой ден пълната истина за това може да стане известна.
Трудно е човек да си представи по-неподходяща държава, която да бъде единствен домакин на Световното първенство по футбол през 2022 г.
Сърцето от сезона на европейските национални първенства ще бъде изтръгнато, за да може Световното първенство да се играе в началото на зимата с цел избягване на летните горещини в Катар. Преди началото на първенството текат довършителни работи по стадионите в страната, които са разпръснати на различни места в пустинята.
Традиционното приятелство и разбирателство в международен план, които носи всяко Световно първенство, до голяма степен ще отсъстват, а по-прозаичното е, че феновете все още не знаят какви са правилата в страната, ако искат да изпият по бира, пише The Independent.
Световното първенство в Катар обаче предстои да се проведе, така че за феновете е най-добре да извлекат най-доброто от него. Ето какво трябва да се знае:
Катар
Страната домакин е емирство с територия наполовина колкото тази на Уелс, което се намира на Арабския полуостров и навлиза навътре в Персийския залив.
Столицата Доха е на същата надморска височина като Маями и Хонконг и е със същите размери като Техеран и Баку. Емирството дели сухопътна граница със Саудитска Арабия и е близо до Бахрейн. Полетът от София до Доха продължава около пет часа и половина.
От организационния комитет на турнира в Катар казват, че “компактното му естество” ще има положителен ефект върху играчи и фенове. “Феновете не само ще могат да гледат повече от един мач на ден, но и ще избягват дългите пътувания до други стадиони, на които сме ставали свидетели на предишни турнири, когато мачовете се играят на хиляди километри един от друг.”
Кой се е класирал досега?
Много от обичайните заподозрени вече са сред 32-та финалисти, в това число Аржентина, Бразилия, Белгия, Нидерландия, Германия, Хърватия, Англия, настоящия световен шампион Франция и домакина Катар, за чиито футболисти това е първо участие.
В края на месеца ще се изиграят и баражите за останали непопълнени места на Мондиала. В единия от потоците личат имената на Италия и Португалия, които ще се борят с Македония и Турция.
В другия са Шотландия, Уелс, Австрия и Украйна. Уелс ще играе с Австрия на 24 март, но мачът на Шотландия с Украйна е отложен за юни.
В третия поток група са отборите на Русия, Полша, Швеция и Чехия. ФИФА вече изхвърли Русия от Мондиал 2022 заради инвазията в Украйна, като преди това от Полша обявиха, че няма да играят с руснаците.
Кога ще се разбере какви ще са групите на финалите и къде ще се играят мачовете?
Жребият за груповата фаза на финалите е насрочен за 1 април.
Кога започва и свършва първенството?
Откриващият мач, който ще е и първи на Световно първенство за отбора на Катар, ще започне в 10:00 часа сутринта местно време (9:00 сутринта българско време) на 21 ноември и ще се играе на стадион “Ал Баит” в град Ал-Кор.
Финалът ще започне в 15:00 часа местно време (14:00 часа българско време) на 18 декември, а домакин ще е стадион Лусаил северно от Доха.
Как се стига дотам?
Катарският национален превозвач Qatar Airways възобнови през декември директните си полети от българската столица до летище „Хамад“. Има и други възможности с авиокомпании, които летят през своите основни хъбове.
Придвижването в Катар?
Максималното разстояние между два от осемте стадиона е 75 км. А целият обществен транспорт ще бъде безплатен за феновете в дните, в които се провеждат мачове.
Доха има ново и плашещо добро метро. Придвижването от летището до столицата и до стадион „Лусаил“ в края на линията е лесно. Основният хъб на местното метро, където се срещат и трите линии, е Мушайриб в сърцето на Доха.
Феновете могат да си купят карта за пътуване при пристигане на летището на цена от 10 риала (около 5 лв) и да я зареждат, докато пътуват – всяко пътуване струва 2 риала (около 1 лв.) но дневният лимит е 6 риала (около 3 лв.).
По-изисканите пътници може да изберат по-луксозен тип пътуване с Gold Club, за който картата струва 100 риала (около 50 лв.), а всяко пътуване струва 10 риала. Същата карта може да се използва и за трамваите в Лусаил.
Катар има и добра автобусна мрежа, като в атобусите не може да се плаща директно или в брой. Пътниците трябва да си купят предплатена карта. Цената на “Карта Класик” е 30 риала (14.5. лв.) и включва пътувания на стойност 20 риала (близо 10 лв.), което е повече от достатъчно за отиване и връщане между Доха и северния град Ал-Кор, където се намира един от ключовите стадиони.
Компанията за споделени пътувания Uber също има добре развита дейност в Катар. Пътуването от Доха до Ал-Кор струва около 50 риала (24 лв.).
Къде може да се отсяда?
От организационния комитет очакват 1.5 милиона посетители по време на Световното първенство. През 2019 г. Катар е разполагала с 35 000 хотелски стаи. Правителството на емирството обаче казва, че добавя 105 нови хотела, като крайната цел е над 100 000 стаи.
Пиковите дати за пътуващи фенове се очаква да бъдат 27 и 28 ноември към края на груповата фаза на турнира, когато се очаква в страната да има 275 000 фенове. Функционалността за проверка на наличните места за нощувка обаче все още не е пусната от организационния комитет.
Някои фенове пък ще имат възможност да лагеруват в специално създадени къмпинги в пустинята. Други ще могат да си наемат каюти на круизни кораби, които ще са акостирали за Световното първенство.
Какво са възможностите за нощувка извън Катар?
Дубай разполага с най-много хотелски стаи в региона, а Абу Даби не изостава с много назад. Най-изгодно обаче може би ще бъде в Бахрейн, откъдето има фериботна връзка.
Могат ли да се купят билети за мачовете сега?
Да, за феновете, които са готови да платят скъпо за тази привилегия. Част от билетите вече бяха пуснати за продажба през обикновените канали. Следващият транш обаче все още не е в продажба, като това се очаква да стане след тегленето на жребия за груповата фаза на 1 април.
Храна и напитки
Катар разполага с превъзходни ресторанти, които предлагат от близкоизточна кухня до опции, свързани с Индийския субконтинент. Има и изключителни заведения, които предлагат храна за западняци, като Boho Social, северно от културното селище Катара.
Употребата на алкохол обаче не е възможна в този или други самостоятелни ресторанти. Алкохолът в момента се предлага в хотели (в това число и в техните ресторанти) и ще се сервира в специални фен зони по време на турнира.
“Алкохолът не е част от културата на Катар и може да не се предлага навсякъде, а в специално определени за това зони“, казват от организационния комитет. “ФИФА ще си сътрудничи с организаторите, както го прави по време на всички световни първенства, за да се намери решение, което да удовлетворява всички страни.”
В Катар е забранено да се консумира алкохол или човек да е пиян на обществени места, като подобни провинения може да донесат затвор до шест месеца и глоба до 3 000 риала (1 450 лв.)
Всички, които ще отседнат в Саудитска Арабия, също няма да могат да консумират алкохол там.
Има ли дрескод?
Да, според Борда по туризъм на Катар, “посетителите (мъже и жени) се очаква да демонстрират уважение към местната култура, като избягват да носят прекалено разголени дрехи на обществени места. Като цяло се препоръчва на мъжете и на жените раменете и колената им да бъдат покрити“.
Поведение?
Според Борда по туризма на Катар “проявата на прекалена близост и интимност на обществени места не се одобрява. Жените в Катар не се ръкуват с мъже, а много мъже не се ръкуват с жена от уважение.” Хомосексуалното поведение е забранено в страната.
Какво друго интересно може да се види в Катар?
Основната културна атракция е поразителният нов Национален музей на Катар, който разказва историята на емирството. Музеят на ислямското изкуство също си струва да бъде посетен.
Както и в другите държави от Персийския залив, шопингът е изключително популярен, а в и около Доха, както и в градовете наоколо, има доста молове.
В югоизточната част на Катар, близо до границата със Саудитска Арабия, се намира най-големият природен резерват в емирството. Той е свързан с Персийския залив посредством тесен и дълбок канал с дължина около 10 км. Част от дивата природа там включва костенурки, орли рибари и арабски газели.
Катар и нейните съседи?
През юли 2017 г. Саудитска Арабия, Бахрейн, Египет и ОАЕ прекратиха военни и дипломатически отношения с Катар, заявявайки, че емирството подкрепя екстремистки групировки, което беше отречено от катарското правителство.
През миналата година Кувейт обаче обяви, че Саудитска Арабия ще отвори отново сухопътнaтa и морскaтa си границa към Катар, което представлява пробив в дългосрочния спор между страната и няколко от съседите й в Персийския залив.
След това страните от региона подписаха и споразумение за "солидарност и стабилност", чиято цел беше да се прекрати наложеното ембарго над Катар.