ЕЦБ остави лихвите в еврозоната без промяна
Европейската централна банка запази без промяна основния лихвен процент в еврозоната на днешното си заседание.
Институцията обяви, че остава предпазлива, докато оценява икономическите последици от руската инвазия в Украйна.
ЕЦБ обяви, че ще прекрати програмата за директни покупки на финансови активи по-бързо от планираното, но добави, че е готова да преразгледа това решение, ако перспективите се променят.
„Ако входящите данни подкрепят очакванията, че средносрочната перспектива за инфлацията няма да отслабне дори след края на програмата, Управителният съвет ще приключи нетните покупки през третото тримесечие“, се посочва в официалната позиция на финансовия регулатор.
Месечните нетни покупки в рамките на програмата ще бъдат в размер на 40 милиарда евро през април, 30 милиарда евро през май и 20 милиарда евро през юни.
Базовият лихвен процент за рефинансиране на централната банка остава 0%, лихвеният процент по директното кредитиране е 0.25%, а процентът по междубанковите депозити се поддържа на -0.5%.
Еврото се търгуваше на ниво около 1.1103 спрямо долара малко след решението на ЕЦБ, регистрирайки дневно повишение от 0.25%. Единната валута се повиши с 1.6% в сряда, което беше най-силният ѝ дневен ръст от почти шест години насам.
ЕЦБ определи конфликта на Русия с Украйна като „вододел за Европа“, докато Управителният съвет потвърди обещанието си да предприеме необходимите действия, за да гарантира ценова и финансова стабилност.
Цените на енергията и суровините се покачиха след руската инвация, което предизвиква загриженост сред пазарните участници и анализаторите, че икономиката на еврозоната може да бъде изправена пред стагфлационен шок. Това означава комбинация от слаб икономически растеж и висока инфлация.
Потребителските цени в 19-те страни от валутния съюз се покачиха до рекордни нива за четири поредни месеца, като последно достигнаха 5.8% през февруари. ЕЦБ има за цел да поддържа инфлация в рамките на до 2% в средносрочен план.
Засилват се и опасенията, че конфликтът в Украйна може да причини допълнителни проблеми за веригите за доставки, които вече са нарушени след пандемията от COVID-19. Това ще се отрази негативно на икономическия растеж, заедно с покачващите се цени на петрола и газа.
Проучване на Ройтерс в началото на март установи, че по-голямата част от икономистите очакват ЕЦБ да изчака до последните няколко месеца на годината, преди да повиши лихвените проценти. В момента обаче няма консенсус относно месеца, в който централната банка би могла да сложи край на програмата си за покупка на активи.