Русия вече не е достъпна за инвеститорите. Кой ще я замести?
В продължение на много години най-популярните развиващи се пазари в света формираха т. нар. група BRICS - Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка.
Но като се има предвид, че Русия вече не е пазар, до който западняците имат достъп след инвазията в Украйна, инвеститорите вероятно ще трябва да диверсифицират инвестициите си, пише CNN.
Няколко големи оператори на борсови индекси в Съединените щати премахнаха руските акции от своите продукти. Търговията с книжата на няколко водещи руски компании, регистрирани в САЩ, като търсачката Yandex и телекомуникационния MTS, е спряна.
А Московската фондова борса е затворена от 25 февруари - деня след инвазията в Украйна.
По всяка вероятност Русия няма скоро да бъде включена в портфейлите на водещите инвестиционни фондове на развиващите се пазари. За инвеститорите остава опцията да разглеждат възможностите във всяка страна поотделно.
Ако трябва да се придържаме към акронимите, спирането на руския фондов пазар по същество превърна BRICS в BICS. Може ли обаче тази промяна да остане за постоянно?
Много анализатори си задават този въпрос, защото връщането на Русия на инвестиционната карта няма да е нито лесен, нито кратък процес. Особено при липсата на ликвидност, която се наблюдава в момента.
Според експертите, цитирани от CNN, някои инвеститори може да започнат да търсят други нововъзникващи пазари, които да заменят Русия, например Тайван или Южна Корея. Така BRICS може да се трансформира в TICKS (Тайван, Индия, Китай, Южна Корея и Южна Африка).
Полша, Турция и Мексико също са интригуващи за инвестиционната общност, както и Филипините, и Индонезия.
От друга страна, всеки развиващ се пазар в Европа, например Полша, по своята същност е рисков заради географската си близост с Русия и Украйна. Така че някои държави от Централна и Източна Европа може да се окажат не чак толкова атрактивни за западните инвеститори.
Има и експерти, които твърдят, че инвеститорите започват да разглеждат по-детайлно отделните компании на нововъзникващите пазари, а не толкова държавите, в които оперират.
Безпокойството на пазарните участници по отношение на Украинската криза беше налице още след анексирането на Крим през 2014 г. И още тогава "пейзажът" на развиващите се пазари се промени и част от инвестиционните потоци към Русия бяха пренасочени. Сега просто се достига кулминацията на този процес.
Към момента едва ли има човек, който може да прогнозира дори с минимална точност кога акциите на руските компании отново ще станат част от портфейлите на институционалните и индивидуалните инвеститори. Още повече, че фондовата борса в Москва остава затворена за трета поредна седмица.
Но в същото време е ясно, че пазарът обикновено не търпи вакуум и липсата на тези активи със сигурност ще бъде запълнена от включването на други. А това означава, че "състезанието" на развиващите се пазари за интереса на международните инвеститори вече е в ход.