Русия е изправена и пред научна изолация
Русия рискува да бъде изолирана не само икономически, но и научно.
Все повече държави прекъсват връзките си с руските държавни изследователски институти, пише BBC.
„Тази щета няма да може да се поправи много дълго време", казва ядреният физик проф. Робин Граймс от Британско кралско научно дружество.
По думите му изследователите няма да могат да участват в престижни международни проекти и може да напуснат Русия, за да продължат работата си другаде.
Очаква се правителството в Лондон да публикува официални насоки тази седмица за британските университети, работещи с учени в Русия.
Някои университети вече обявиха, че прекъсват връзките си с руските институции. Imperial College заяви, че е сложил край на партньорството, което е имал с държавно руско научно дружество и преразглежда настоящите връзки с Русия.
Университетът на Уоруик преразглежда всички връзки към руските държавни институции "с оглед прекратяване на договори, където е възможно".
Междувременно, основната правителствена агенция за финансиране на изследвания в британските университети в Обединеното кралство - UK Research and Innovation, преразглежда изследователските си проекти с руски партньори и вече е спряла плащанията на грантове по някои проекти, включващи учени в Русия.
Проф. Граймс казва още, че връзките с отделни учени, извън държавните ведомства, вероятно ще продължат при определени обстоятелства, заедно със споделянето на данни за хуманитарни цели, като COVID-19 и метеорологичните изследвания.
Учени от Обединеното кралство, Русия и Украйна работят в тясно сътрудничество от десетилетия в области, като здравеопазване, физика и космически изследвания.
Конкретно космическите проекти вече са силно засегнати от войната в Украйна, като някои партньорства се разпадат. А украинските изследователи оказват натиск върху академичните списания да бойкотират руските учени.