Кой все още продължава да купува руски петрол?
Австралия, Великобритания, Канада и САЩ наложиха директни забрани за вноса на руски петрол след инвазията на Москва в Украйна, но страните членки на ЕС са разделени по този въпрос.
В понеделник външните министри на страните от ЕС не успяха да постигнат споразумение относно налагането на санкции върху доставките на руски петрол и природен газ, които съставляват 40% и 27%, респективно, от потреблението на тези суровини в съюза.
Германия, която е водещият потребител на руски суров петрол, и Нидерландия, която е ключов търговски хъб, застъпват тезата, че ЕС не може да се откаже от зависимостта си към руски енергийни доставки от днес за утре.
Унгария се противопоставя на забрана за вноса на руски енергийни продукти, а България заяви, че може да търси изключение, ако подобна забрана бъде одобрена.
Някои рафинерии без излаз на море в Източна Европа и Германия са почти изцяло зависими от доставките на руски петрол по тръбопроводи.
Други купувачи в Европа и на други места обаче, избягват по собствено желание руския суров петрол, с цел да запазят репутацията си и да не си навличат евентуални правни затруднения, като трейдъри предупреждават за потенциален недостиг в предлагането.
Главните изпълнителни директори на трите най-големи компании за търговия с енергийни продукти Vitol, Gunvor и Trafigura заявиха, че са спрели покупките на руски петрол, но спазват съществуващите дългосрочни договори, информира Ройтерс.
Според Trafigura изгубените количества руски петрол досега възлизат на между 2 и 2.5 млн. барела на ден, докато Vitol и Gunvor казват, че спадът трудно може да се изчисли, но не очакват да надхвърли 3 млн. барела на ден.
Изнесени през миналата седмица предварителни данни показват, че вносът на руски суров петрол намалява с около 0.5 млн. барела на ден, като количеството може да се увеличи до между 1.5 и 2 млн. барела на ден тази и следващата седмица, според изчисления на консултантската компания FGE.
От Rystad Energy обявиха в понеделник, че суровият петрол, който тръгва от основните западни руски пристанища, е намалял поне с 1.5 млн. барела на ден от началото на инвазията, а от 12 март няма отплавания.
Извън ЕС, Китай и Индия, които отказаха да разкритикуват инвазията на Русия в Украйна, продължават да купуват руски петрол, същото важи и за Турция, която се опитва да посредничи между Киев и Москва.
Ето и кои са основните купувачи на руски петрол на този етап:
Лукойл Нефтохим Бургас
Българската петролна рафинерия, която е собственост на руската Лукойл, продължава да рафинира руски петрол, който съставлява около 60% от постъпващите количества.
Miro
Руският суров петрол продължава да съставлява около 14% от постъпващите количества в най-голямата германска рафинерия Miro, която е 24% собственост на Rosneft.
PCK Schwedt
Германската рафинерия, която е 54% собственост на Роснефт, получава петрол по нефтопровода Дружба.
Leuna
Рафинерията Leuna в Източна Германия, която няма излаз на море и е собственост на TotalEnergies, също е захранвана от нефтопровода Дружба.
Hellenic Petroleum
Най-голямата гръцка петролна рафинерия разчита на руски петрол за около 15% от постъпващите количества. По-рано този месец компанията си осигури допълнителни доставки от Саудитска Арабия.
ISAB
Най-голямата италианска рафинерия, която е собственост на контролираната от Лукойл и със седалище в Швейцария Litasco SA, обработва петрол както от Русия, така и от други доставчици.
MOL
Унгарската петролно-газова група, която разполага с три рафинерии в Унгария, Словакия и Хърватия, продължава да бъде снабдявана чрез нефтопровода Дружба. Унгария е против санкциите срещу руския петрол и природен газ.
PKN Orlen
Най-голямата полска нефтопреработвателна компания, която продължава да купува руски петрол за своите рафинерии в Литва, Полша и Чехия, обяви, че се подготвя да спре да го прави напълно. PKN е купила най-малко три доставки от норвежкото находище Йохан Свердруп през март, за да захрани рафинерията си в Литва, заменяйки руския сорт Урал.
Рафинерията Zeeland
Нидерландската рафинерия, която е 45% собственост на Лукойл, е отказала да коментира пред Ройтерс дали използва руски суров петрол.
Рафинерията в Ротердам
От Exxon Mobil също са отказали да коментират дали рафинерията на компанията в Ротердам използва руски суров петрол.
Hindustan Petroleum
Индийската държавна компания е купила 2 млн. барела руски петрол от сорта Урал, които трябва да бъдат натоварени през май
Indian Oil
Водещата индийска рафинерия е закупила 3 млн. барела Урал със срок на доставка през май.
Ето и кои компании спряха да купуват руски петрол:
BP
Британската петролна компания, която се отказа от дела си в Роснефт, няма да сключва нови сделки с руски компании за товаренето на петрол на руски пристанища, освен ако "това не е съществено важно за подсигуряване на сигурността на доставките ".
Eneos
Най-голямата японска рафинерия спря да купува петрол от Русия, но няколко товара по подписани преди това договори се очаква да пристигнат в Япония до средата на април.
Eni
Енерийната група, която е 30.3% собственост на италианската държава, спира закупуването на руски петрол. В рафинерията Bayernoil в Германия, в която Eni и Rosneft притежават дялове, няма да се използва руски петрол
Equinor
Държавната норвежка компания спря да търгува с руску петрол и приключва с дейността си в страната.
Galp
Португалската петролна и газова компания спря закупуването на петролни продукти от Русия или от руски компании.
Neste
Финландската компания има петролни договори с Русия до края на годината, но няма да сключва нови.
Preem
Най-голямата шведска рафинерия, която е собственост на саудитския милиардер Мохамед Хюсеин ал-Амуди, е "спряла" новите поръчки на руски петрол, които са съставлявали около 7% от покупките й, заменяйки ги с петрол от Северно море.
Repsol
Испанската компания спря да купува руски петрол на спот пазара.
Shell
Най-големият търговец на петрол в света ще спре да купува руски петрол и постепенно ще прекрати участието си във всякакви проекти за руски въглеводороди.
TotalEnergies
Френският гигант няма да подписва нови договори и обеща да спре да купува руски суров петрол и петролни продукти до края на годината.
Varo Energy
Швейцарската компания, която притежава 51.4% от германската рафинерия Bayernoil, обяви, че не планира да сключва нови сделки за закупуването на руски петрол.