Полетът между Хонконг и Ню Йорк инцидентно се превърна в най-дългия в света
Нов претендент за най-дълъг полет в света се отправя към небето - но чисто по необходимост.
В опит да избегне въздушното пространство на Русия, полетът на Cathay Pacific от Ню Йорк до Хонконг ще прелети над Атлантическия океан, Обединеното кралство, Южна Европа и Централна Азия.
Общата дължина на пътуването от 16 618 км ще го превърне в най-дългия търговски полет, измерен по разстояние.
Новата траектория на полета ще отнеме около 17 часа, като изпреварва настоящия най-дълъг полет – маршрутът Сингапур-Ню Йорк на Singapore Airlines (15 349 км) – с 1 269 км, съобщава Independent.
Изпълняван с Airbus A350-1000, полетът обикновено преминава през Арктика и руското въздушно пространство, но Cathay, подобно на много международни авиокомпании, в момента избягва прелитането над Русия поради нахлуването на страната в Украйна.
„Винаги предвиждаме маршрути за извънредни ситуации при потенциални събития или сценарии“, казва говорител на авиокомпанията пред Bloomberg.
В момента превозвачът търси разрешения за прелитане над въздушните пространства на държавите по маршрута, за да изпълни полета.
Предишната версия на маршрута включва кацане в Ел Ей, Калифорния, но по новия план той ще лети между дестинациите без прекъсване.
Преди дни Air New Zealand съобщи, че ще стартира един от най-дългите полети в света през септември 2022 г.: директен маршрут от Окланд до Ню Йорк.
Покривайки 14 200 км, той ще се превърне в четвъртия най-дълъг съществуващ търговски полет.
Дългоочакваните полети от Project Sunrise на Qantas между Сидни, Лондон и Ню Йорк трябваше да заемат първите места в тази класация, но бяха отложени заради пандемията.
Маршрутът Лондон-Сидни се простира на 16 983 км - по-дълъг с повече от 1500 км от сегашния най-дълъг търговски маршрут в света между Сингапур и Ню Йорк.
Междувременно, Ню Йорк-Сидни е на малко по-кратко разстояние - 16 200 км.