Над 60% от мерките в българския план за възстановяване и устойчивост са насочени към Зеления преход.

Това е много важен принос на България в борбата с предизвикателствата, пред които е изправен Европейския съюз.

Това заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на съвместния брифинг с бъларския премиер Кирил Петков.

Тя представи официалното одобрение на Брюксел за Българския план за възстановяване и устойчивост.

"Ще се радвам да видя иновации, които са създадени и разработени в Европа. Знам, че в България се развиват много иновативни проекти, включително в областта на сателитните технологии. За това обаче са нужни инвестиции и точно по тази причина сме тук днес", коментира фон дер Лайен.

По думите ѝ целта на европейската инициатива Next generation EU е да подготви развитието на европейските страни за следващите поколения. Инвестициите в него обаче са обвързани с конкретни реформи, които всяка от държавите в Общността трябва да изпълни.

По думите ѝ България трябва да работи за диверсификация на енергийните си доставки, но в същото време да работи за чиста и устойчива енергия.

Правителството одобри Плана за въстановяване и устойчивост за 13.5 млрд. лвПланът полага основите за зелена и цифрова трансформация на икономиката, като в него са засилени мерките по отношение на зеления преход

"Зарадвах се да видя, че в българския план е поставен силен акцент върху децата и тяхното образование", каза още председателят на Европейската комисия.

Урсула фонд дер Лайен изказа благодарност на България и на българите за подкрепата, която страната ни оказва на украинските бежанци.

"Одобрението на Плана за възстановяване и устойчивост отваря вратата за инвестиции в размер на над 10% от българската икономика", заяви министър-председателят Кирил Петков.

Като приоритети той очерта диверсифицирането на енергийните доставки, реформи в съдебната система и антикорупционната комисия, промяната в начина на провеждане на обществените поръчки, модернизацията на железопътния транспорт, инвестициите в образованието и иновациите.