11 навика, които ще ви помогнат да водите по-щастлив живот
Въпреки че предизвикателствата на пандемията бяха големи за всички нас, има неща, които можем да направим, за да живеем по-щастлив и по-позитивен живот.
Какъвто и сезон да е, нека тези съвети ви помогнат да намирате радост всеки ден...
Търсете радостта
Отделете момент веднъж на ден, за да разпознаете хубави неща в живота ви. Това може да са постижения, мил жест… Нашият мозък е естествено настроен да се фокусира върху това, което не е наред и ние често пренебрегваме малките добри неща.
Не е казано да игнорираме лошите неща, но обикновено има и добри. Тези малки моменти могат да помогнат да се предпазим от стрес и тревожност. Това е проста практика, която трябва да се следва дори и в ужасни дни.
Планирайте нещо, което да очаквате с нетърпение
Насърчавайте чувството за нормалност, като планирате предстоящите дни. Дори и да сте имали тежък ден, можете да очаквате нещо, което предизвиква радост – например да вземете хубава топла вана или да се обадите на приятел. Можете да създадете нещо, което да очаквате с нетърпение – не е нужно да е голямо. Това тренира мозъка ви да забелязва нещата в настоящето.
Свържете се
Въпреки че свързването с близките е по-трудно – и различно от това, с което сме свикнали, то притежава голяма сила. Ако можем да направим нещо, което ни помага да останем свързани, това засилва ефекта на доброто чувство, който получаваме от другите хора.
Чувството на връзка е толкова важно за нашето благополучие. Хроничната самота може да бъде също толкова вредна за здравето, като пушене или затлъстяване. Ако сте самотен, това е сигнал, че трябва да се свържете с хората.
Направете нещо мило за другите
В много случаи тъгата е нормална човешка реакция към различни промени в живота и събития, но има някои навици, които могат да помогнат за това. Ако откриете, че се чувствате малко потиснати, направете нещо мило за друг човек.
Когато правим добри неща за другите, това, всъщност, активира системата за възнаграждение в собствения ни мозък, освобождавайки допамин. Ако правим нещо за някой друг, това също така отвлича ума ни от собствените ни тревоги.
Помолете за помощ
Не се страхувайте да помолите за помощ. Макар че често се възприема като слабост, молбата за помощ наистина е сила. Не е нужно да молите за помощ, само когато се борите, но и когато искате да научите или споделите нещо. Освен това общностите, които си помагат, всъщност са по-щастливи, по-силни и по-устойчиви.
Бъдете добър приятел на себе си
Кога за последен път казахте нещо мило на себе си? Забележете как си говорите. Понякога можем да бъдем наистина мили към другите хора, но корави, критични и гадни към себе си. Ако забележите, че се разочаровате от себе си, просто кажете „изчакай, това е наистина труден момент, на много хора им е трудно“.
Движете се
Нашето тяло и ум са свързани. Телата ни са създадени да се движат, което поддържа мозъка ни във форма. Бързата разходка може да бъде също толкова ефективна, колкото и приемането на предписани лекарства, особено за тези с лека депресия.
Уверете се, че имате достатъчно движение през деня си. Много от нас днес прекарват повече време на бюрото си, отколкото обикновено. Помислете как да въведете движение в деня си, за да подобрите настроението си.
Приемете това, което не можете да контролирате
Опитвате ли се да промените неща, върху които нямате контрол? Приемането, че много неща са извън вашия контрол, не означава да се откажете или да отстъпите - това е просто начин да се научите да разбирате какво е във вашата сила.
Приемете как стоят нещата сега, но също така помислете как можете да направите малко по-различно днес или малко по-добро утре. Има много неща, които са извън контрол в момента, но се опитайте да не харчите твърде много енергия за тях.
Не очаквайте твърде много от себе си
Не очаквайте от себе си да сте перфектни. Ако объркате нещата, добре е да бъдете откровени и честни - има някои неща, в които съм добър, но има други неща, в които не съм толкова добър.