Непал забрани вноса на коли, алкохол, тютюн и скъпи мобилни телефони
От вчера в Непал е забранен вносът на автомобили, алкохол, тютюн и други луксозни стоки.
В опит да запази намаляващия запас от чуждестранна валута, страната съкрати и работната седмица, съобщава АП.
Според новите разпоредби на правителството, обнародвани в държавния вестник, могат да се внасят само автомобили за спешна помощ.
Не се правят изключения за вноса на алкохол, тютюневи изделия, мотоциклети с голям двигател и мобилни телефони на цена над 600 долара.
В забраната, която остава в сила но края на фискалната година в средата на юли, се включват и играчки, карти за игра и диаманти.
Валутните резерви на страната, които са необходими за вноса на почти всички продукти, ще стигнат само за още няколко месеца, ако не се предприемат тези драстични мерки, смятат властите.
Основните източници на чуждестранна валута в страната са туризмът, паричните преводи от работещи в чужбина и чуждестранната помощ.
През 2017 г. Непал влезе в класацията на най-бързо развиващите се туристически дестинации в света, според Световната организация по туризъм към ООН. Страната регистрира ръст от 24.9%.
През 2018 г. туризмът е формирал 8% от брутния вътрешен продукт на страната, по данни на базирания в Лондон Световен съвет по туризъм.
Секторът осигурява над 1 милион работни места в Непал, а приходите само от експедициите до Еверест възлизат на над 300 милиона долара за 2019 г.
Броят на туристите, които посещават хималайската държава, обаче спадна рязко по време на пандемията от коронавирус.
Растящите цени на петрола увеличиха натиска върху чуждестранните валутни резерви на Непал. За да се пести гориво, работната седмица е намалена от пет и половина на пет дни.
Властите смятат, че кризата постепенно ще отслабва, тъй като туристите възобновяват посещенията си, а все повече непалци отиват да работят в чужбина, изпращайки пари у дома.
Непал е на осмо място в класацията на Lonely Planet на най-добрите страни, региони и градове за посещение през 2022 г.