ЕС иска технологичните гиганти да инвестират в телекомуникационните мрежи
Технологичните гиганти, като Google, Meta и Netflix, може да поемат част от разходите за европейската телекомуникационна мрежа, смята ръководителят на цифровите технологии в Европейския съюз Маргрете Вестагер.
Изказването ѝ беше в отговор на оплаквания от страна на телекомуникационни оператори в ЕС.
„Мисля, че има проблем, който трябва да разгледаме и това е въпросът за справедливия принос към телекомуникационните мрежи. Защото виждаме, че има играчи, генериращи много трафик, който развива техния бизнес, но без те да са допринесли за активирането на този трафик. Те не са допринесли за инвестициите в разгръщането на свързаността“, каза Вестагер на пресконференция, цитирана от Euronews.
По думите ѝ в момента се обмислят различни варианти за решаване на проблема. ЕК проучва и как трафикът на данни се развива с течение на времето, което е свързано и с пандемията COVID-19.
Социалните мрежи, стрийминг услугите и платформите за онлайн търговия разчитат на фиксираните и мобилните телекомуникационни мрежи, за да достигнат до своите клиенти. Тъй като те трябва да работят върху съществуващи инфраструктури, обикновено се наричат OTT (over-the-top).
Телекомуникационните компании обаче предупреждават, че тъй като услугите, предоставяни от тези OTT оператори, генерират все повече и повече трафик, което изисква инвестиции за надграждане на мрежите. Според тях, тези разходи трябва да се споделят по-справедливо.
„Мрежовите оператори са инвестирали над 500 милиарда евро през последните 10 години в развитието на своите фиксирани и мобилни телекомуникационни мрежи в Европа. Но дали всеки дава своя справедлив дял?“, се посочва в изявление на браншовата организация на телекомите ETNO (European Telecommunications Network Operators), в която членуват компании като Deutsche Telekom и Orange.
Асоциацията публикува проучване, което показва, че Meta, Alphabet, Apple, Amazon, Microsoft и Netflix са генерирали над 56% от целия глобален трафик на данни през миналата година.
Проучването посочва, че ако тези интернет гиганти допринасят с 20 милиарда евро на година към мрежовите разходи, могат да дадат тласък от 72 милиарда евро на икономиката на Европейския съюз.