Какво представляват наркоантените и защо те са проблем в Мексико?
Млад електротехник изключва захранването на кула на мобилен оператор в селски район в Мексико, за да започне рутинна операция по поддръжката.
В рамките на 10 минути обаче той вече има компания – трима въоръжени мъже в униформи с емблемата на голям наркокартел.
Трафикантите проявяват особено голям интерес към тази мобилна кула, собственост на базираната в Бостън American Tower Corp, което отдава хилядите си клетъчни кули в Мексико на мобилни оператори.
Картелът е инсталирал собствени антени на съоръжението, които да поддържат радиостанциите им, но подизпълнителят несъзнателно спира сенчестата мрежа.
Случката е от 2018 г., а посетителите пускат техника да си тръгне само с предупреждение, разказва той пред Ройтерс.
Подизпълнителят нарушава малка брънка в огромната престъпна мрежа, която се разпростира в по-голямата част от Мексико. Освен на криптираните мобилни телефони и на популярни чат приложения, трафикантите все още разчитат сериозно и на радиостанции, като тези, които използват полицията и пожарната, за да координират дейността на своите екипи.
Трафикантите често издигат свои радиоантени в селските райони. Те също така инсталират така наречените паразитни антени на съществуващи кули на мобилни оператори, наслагвайки своята криминална мрежа за комуникация върху официалната.
Дублирайки инфраструктурата на телекомите, картелите спестяват пари и избягват засичане, тъй като техните собствени кули се забелязват по-лесно и биват разрушавани от властите.
Телекомуникационните компании и властите в Мексико признават за тази практика от години. Проблемът продължава да съществува, защото правителството не полага достатъчно усилия, за да се пребори с него и защото компаниите разполагат с малко ресурси, за да спрат тази практика.
“Има едно усещане на безсилие” в Мексико, казва Дънкан Ууд, директор на Мексиканския институт в Международния център за учени „Удроу Уилсън“ във Вашингтон. Според него компаниите смятат, че “не могат да реагират на такива проблеми, защото се страхуват от последствията от наркокартелите, които на практика действат безнаказано.”
От министерството на отбраната на Мексико казват, че осигуряват защита на федералните агенции, които молят за помощ за свалянето на “паразитното оборудване”, инсталирано от наркокартелите върху клетъчните кули.
От Ройтерс за първи път разказват в подробности как трафикантите използват телекомуникационната инфраструктура на Мексико и как това се отразява на служителите на тези компании. От медията са разговаряли с 14 настоящи и бивши служители на телекоми за срещите им с престъпните групировки на клетъчните кули.
Дванадесет от тях казват, че са виждали паразитни антени на кули, които са собственост на Telesites SAB de CV - компания за наем на кули, в която семейството на мексиканския милиардер Карлос Слим е основен акционер; както и на кули на American Tower, на щатския оператор AT&T Corp, на испанската Telefonica SA и на мексиканската Axtel SAB de CV.
Тези срещи се случват в периода между 2015 и 2020 г. в няколко мексикански щата.
Повечето техници казват, че виждат устройствата, известни като наркоантени, само по няколко пъти на година. Един от инженерите, разговаряли с Ройтерс, обаче смята, че паразитни антени има на близо 20% от кулите, по които работи неговата компания, докато друг твърди, че около 30% от неговите обекти са имали такива антени, когато месните трафиканти са били особено активни в неговия район през 2018 г.
Правило номер едно на техниците, когато открият оборудване на наркокартел, е „Да не се докосва“.
Комуникация лице в лице с гангстерите е сложна задача, казват те, като е необходима дипломатичност и запазване на самообладание. Някои споделят, че срещите им са били нормални, на ръба на приятелски. Други пък казват, че са били заплашвани, задържани и на моменти са се страхували за живота си.
Картелите и други криминални организации понякога настояват служителите на телекомите да си плащат за това да работят по поддръжката на кулите, според петима души, които са работили по проекти на телекома на Карлос Слим America Movil SAB de CV, както и на American Tower и AT&T.
Тези хора казват, че най-добрата стратегия е да бъдеш вежлив, да запазиш спокойствие и да платиш незабавно, пише Ройтерс. Тези разходи се покриват от работодателите им; служителите на подизпълнители пък казват, че техните компании често таксуват големите телекоми повече за това, че работят в рискови райони.
Говорител на America Movil и Telesites е отказал да коментира. Axtel, която продаде част от телекомуникационните си кули през 2017 г., е обявила, че не е получавала информация за инциденти по инфраструктурата си. От AT&T казват, че “при никакви обстоятелства, не толерират и не оторизират плащания извън установените по закон.”
Говорител на American Tower казва “не сме получавали правдоподобна информация” за паразитни антени или други дейности на картелите на мексиканските обекти на компанията. Той твърди, че компанията уведомява властите, ако срещу нейн обект е извършен вандализъм.
Според Гийермо Рамос, директор по сигурността в Telefonica за Мексико, компанията не е получавала информация за паразитни антени поне от година.
Наркоантените са само един от проблемите на телекомите в Мексико. Престъпници също така нападат тяхната инфраструктура заради батерии и медни кабели, които продават на черния пазар.
Подобни истории вече има в различни индустрии в Мексико, тъй като престъпниците излизат от рамките на наркотрафика. В последните години картелите отклоняват горива за милиони долари от държавната петролна компания Petróleos Mexicanos (Pemex); те също така крадат товари и дървесна маса.
Пипалата на организираната престъпност се простират дори до районите, в които се отглежда авокадо, където престъпни групировки изнудват фермери и крадат пратки със зеления плод.
Радиостанциите са инструмент, с който картелите не се разделят.
Когато става въпрос за комуникация в реално време с участието на големи групи от хора, трудно може да се намери нещо по-добро от радиостанциите. Тези мрежи често са криптирани и за разлика от клетъчните мрежи, местоположението на някой, който използва радиостанция, не може да бъде засечено лесно, казва Поул Крейн, бивш директор на ДЕА за Мексико и Централна Америка.
За поддържането на тези мрежи е необходима огромна мрежа от антени, а хилядите клетъчни кули в Мексико, много от които закътани в селски райони, осигуряват място за инсталирането им.