Наближава ли спукването на балона на пазара на NFT?
Това, от което мнозина се страхуваха, изглежда се сбъдва - балонът на пазара за незаменяеми токени (NFT) може да е към своя край, според анализ на The Wall Street Journal.
Продажбите на NFT са паднали тази седмица до средно 19 000 на ден.
Това е с 92% по-малко от 225 000-те, регистрирани през септември, пише изданието, цитирайки данни от уебсайта NonFungible.
Миналата седмица броят на активните портфейли беше около 14 000, в сравнение с пика от 119 000, достигнат през ноември.
Подобно на криптовалутите, NFT токените са цифрови активи, базирани на блокчейн технологията. Те служат за удостоверяване на интелектуалната собственост върху токена и гарантират неговата оригиналност и незаменимост.
Вчера Федералният резерв на САЩ обяви, че планира да продължи да повишава лихвените проценти тази година. А това означава, че политиката на неограничена ликвидност, прилагана не само от Фед, но и от останалите водещи централни банки през последните години, вече е към своя край.
В резултат на това инвеститорите се насочват към по-малко спекулативни и по-безопасни инвестиции, като дефицитните суровини и метали, отбелязва WSJ.
От друга страна, собствениците на NFT са наясно, че активите им в момента са надценени. Те са и един от основните инструменти за т. нар. "пране" на пари, използвано от престъпните организации по целия свят.
Според Chainalysis, търговията с NFT изкуствено повишава цената на активите. Много от продавачите на пазара, всъщност, са и купувачи, но използват различни профили. По този начин се прави опит да се заблудят останалите пазарни участници за реалната стойност и ликвидност на токените.
WSJ дава пример с първия туит на основателя на Twitter Джак Дорси. NFT-то беше продадено на главния изпълнителен директор на блокчейн компанията Bridge Oracle Сина Естави за 2.9 милиона долара през март миналата година.
Когато Естави се опита да го пусне на търг в началото на 2022 г., участниците предложиха не повече от 14 000 долара. Огромната разлика между покупната цена и офертата за продажба накара бизнесменът да се откаже от продажбата.
Според Естави обаче, това не означава, че пазарът на NFT се срива. Той смята, че това е „нормална флуктуация“ и че този пазар е в процес на развитие, така че не е възможно да се предвиди какво ще се случи в бъдеще.
Нещо подобно се случи и с NFT токена на хип-хоп звездата Snoop Dogg, наречен Doggy #4292. Той носи образа на астронавт и беше продаден в началото на април за етери на стойност 32 000 долара. Сега е обявен за продажба за 25.5 милиона долара, но до този момент не е получил оферта по-висока от 0.0743 етера, или около 210 долара.
Интересът към NFT също спада. Броят на интернет търсенията на думата е намалял с около 80% от януари насам, според данни на Google Trends.
Друг фактор, който оказва влияние върху пазара, е свръхпредлагането на NFT. В момента на пазара се предлагат по пет токена на купувач, според статистиката на Chainalysis. В края на април 9.2 милиона NFT бяха продадени на 1.8 милиона купувачи, съобщават от фирмата.