Цената на пшеницата скочи, след като Индия наложи забрана за износ
Цената на пшеницата скочи на международните пазари, след като Индия забрани износа на основната зърнена култура.
Пшеницата поскъпна с 5.9% на борсата в Чикаго до най-високото си ниво от два месеца.
Забраната за износ идваq след като гореща вълна засегна реколтата от пшеница на Индия, което повиши местните цени до рекордно високи нива.
Цените на пшеницата скачат с около 60% на световните пазари от началото на годината, оскъпявайки всичко - от хляб до нудли.
Правителството на Индия обяви, че ще позволи износа, обезпечен с вече издадени акредитиви, както и до страни, които са помолили за доставка "за задоволяване на продоволствената си сигурност".
От правителството също така обявиха, че забраната не е за постоянно и може да бъде преразгледана, пише BBC.
Решението обаче беше разкритикувано от селскостопански министри на страните от Г-7, които се срещат в Германия.
"Ако всеки започне да налага ограничения или да затваря пазари, това ще задълбочи кризата," заяви германският министър на земеделието и прехраната Джем Йоздемир.
Г-7 е организация на седемте икономически най-големи държави, които доминират в световната търговия и международната финансова система. Това са Канада, Франция, Германия, Италия, Япония, Великобритания и САЩ.
Въпреки че Индия е вторият най-голям производител на пшеница в света, преди това страната не е била водещ износител, защото по-голяма част от пшеницата й се продава на местните пазари.
Износът на пшеница на Украйна обаче падна след руската инвазия. Засушавания и наводнения пък застрашиха реколтата на други големи производители и трейдърите на суровини очакваха предлагането от Индия да компенсира част от този недостиг.
Преди забраната Индия си беше поставила цел да транспортира рекордните 10 млн. тона пшеница тази година.
Цените на храните в световен мащаб достигнаха нови рекордни нива през март, след като войната в Украйна причини "гигантски скок", според ООН.
Това се случи, след като военният конфликт отряза доставките от най-големия износител на слънчогледово олио – Украйна, което означава, че цените на алтернативните продукти също се повишиха. Страната също така е основен производител на зърнени култури, като царевица и пшеница, чиито цени също се повишиха рязко.
От ООН обявиха, че цените на храните в световен мащаб поевтиняват леко през април, но остават на нива с близо 30% по-високи, в сравнение с година по-рано.
Повишаващите се цени на храните, заедно със скока в цените на енергийните продукти, водят до увеличение на инфлацията по света.
Това принуди основни централни банки, в това число Федералния резерв на САЩ и Централната банка на Англия, да повишат лихвите в опит да ограничат нарастващите цени.
Това, от своя страна, предизвика опасения, че по-високите лихви в кредитирането може да се отразят на световния икономически растеж, като някои анализатори дори предупреждават за рецесия.
Вчера Лойд Бленкфайн, старши председател на инвестиционната банка Goldman Sachs, заяви, че има "много, много голям риск" от рецесия в най-голямата икономика в света.
Междувременно, анализатори на Goldman Sachs занижиха прогнозите си за ръста на щатската икономика през тази и следващата година.