Опасения относно икономическия растеж понижиха азиатските акции днес
Азиатските пазари на акции отчитат понижения днес, след като протоколът от последната среща на Федералния резерв на САЩ показа, че повечето участници подкрепят повишения на основната лихва с по половин процентен пункта през юни и юли и след като опасенията относно ръста на световната икономика ограничиха инвеститорското доверие.
И макар протоколът също така да очерта вярата на ръководителите на централната банка на САЩ в силата на щатската икономика, което подобри настроението на Уолстрийт вчера, нагласите на пазарите на акции остават крехки след продължаващата седмици наред волатилна търговия на фона на увеличаващите се централни банки по света, които затягат паричната си политика.
Централната банка на Южна Корея днес повиши лихвите на втора поредна среща, след като инфлацията в страната достигна 13-годишен връх.
Всички участници в срещата на Фед на 3-4 май са подкрепили повишение на лихвата с половин процентен пункта - първото с този мащаб от повече от 20 години, а "повечето участници" са преценили, че по-нататъшни увеличение със същия размер "вероятно ще бъдат уместни" на срещите на Фед през юни и юли.
Продължаващите опасения на инвеститорите около проблемите с предлагането, войната в Украйна и локдауните в Китай понижиха азиатско-тихоокеанския индекс на MSCI с 0.54% днес, след като отчиташе ръст по-рано през деня.
Индексът на китайските сини чипове CSI300 падна с 1.11%, въпреки поредния спад в броя на случаите на COVID-19 в страната, където локдауните, насочени към ограничаване на заразата, заплашват да подкопаят прилаганите напоследък мерки за икономическа подкрепа, информира Ройтерс.
Китай ще се стреми да постигне разумен икономически растеж през второто тримесечие и да ограничи нарастващата безработица, е заявил премиерът на страната Ли Къцян, цитиран от агенция Xinhua.
Австралийският основен индекс се понижава с 0.47%, докато японският Nikkei изтри първоначалния си ръст и губи 0.13%.
Сеулският Kospi за последно отчиташе повишение от 0.25%, след като изявлението на централната банка на страната отговори на предварителните очаквания.
Пониженията в Азия са в контраст с по-положителното настроение на Уолстрийт вчера, където индексът Dow Jones Industrial Average нарасна с 0.6%, S&P 500 добави 0.95%, а технологичният Nasdaq Composite се повиши с1.51%.
След като поскъпна вчера след излизането на протокола от срещата на Фед, днес доларът се търгува без промяна в азиатската сесия. Щатската валута се разменя срещу 127.27 йени, докато еврото поскъпна с 0.11% до 1.0692.
Доларовият индекс, който следи представянето на щатския долар спрямо кошница от няколко други основни валути, отчита минимално понижение до 102.02.
Движенията при доходността по щатските държавни облигации също бяха ограничения. Доходността по 10-годишните книжа нарасна до 2.7577%, след като вчера затвори на 2.747%, докато тази по двегодишни държавни облигации остана без промяна на ниво от 2.506%.
Цената на петрола остава без промяна след предпазливото поскъпване тази седмица, като Брентът се търгува при 114.03 долара за барел, а щатският лек суров петрол поскъпва с 0.13% до 110.47 долара за барел.
Спот цената на златото отчита понижение от 0.2% до 1 849.19 долара за тройунция.