Азиатските акции се присъединиха към ръста на борсите по света
Азиатските акции продължиха ръста на световните пазари от вчера благодарение на силните резултати на технологични компании в региона и на щатски компании за търговия на дребно, а инвеститорите се успокоиха от протокола от последната среща на Федералния резерв, че по-късно през годината предстои пауза в повишението на лихвите.
Тази промяна в пазарните нагласи доведе до понижение на долара до едномесечни дъна, като еврото поскъпна до най-високото си ниво от 25 април.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 1.5% в ранната сесия, което беше най-голямото повишение от седмица, след като беше подкрепен от 1.2% повишение на австралийския основен индекс, 2.8% скок на хонконгския индекс Hang Seng и 0.7% ръст на индекса на китайските сини чипове CSI300.
Японският Nikkei нарасна с 1.0%.
Технологичният индекс The Hang Seng Тech отвори с повишение от 4.5%, след като резултатите за първото тримесечие на технологичния гигант Alibaba и на Baidu бяха по-добри от очакваните.
САЩ няма да пречи на Китай да разраства икономиката си, но иска страната да се придържа към международните правила, заяви вчера държавният секретар Антъни Блинкън.
Индексите на Уолстрийт вчера записаха повишения, след като оптимистичните очаквания за печалбите в сектора на търговията на дребно и намаляващите опасения относно прекалено агресивното повишение на лихвите от страна на Фед окуражи купувачите.
Индексът Dow Jones Industrial Average нарасна с 1.61%, S&P 500 се повиши с 1.99%, а технологичният Nasdaq Composite затвори с 2.68% нагоре.
Публикуваният в сряда протокол от майската среща на Фед потвърди, че предстоят още две повишения на основната лихва с по 50 базисни пункта през юни и юли, но от централната банка също така отчитат и вероятността от пауза по-късно през годината.
Въпреки това повишението при акциите не се пренесе и на други пазари, предава Ройтерс.
Днес доходността по 10-годишните щатски държавни облигации нарасна леко до 2.7649%, в сравнение с нивото си на затваряне от 2.758% от вчера. Тя достигна тригодишен връх от 3.2030% по-рано през месеца вследствие на опасенията, че повишенията на лихвите от страна на Фед могат да засегнат икономическия растеж в дългосрочен план.
Доходността по двегодишните книжа докосна нивото от 2.4879%, след като вчера затвори на 2.488%.
Появиха се и признаци, че агресивните действия на Фед може би вече забавят икономическия растеж. Изнесени вчера данни показаха, че броят на американците, подали нови молби за помощи за безработица, намалява с повече от очакваното през миналата седмица. Отделни данни потвърдиха, че щатската икономика се е свила през първото тримесечие.
На валутните пазари доларовият индекс се понижи с 0.2%, отдалечавайки се още повече от 20-годишните си върхове, достигнати преди две седмици. Еврото поскъпва с 0.26% спрямо щатската валута.
Цените на петрола се понижават леко в ранната азиатска търговия, след като скочиха до двумесечен връх в предходната сесия.
Щатският лек суров петрол поевтинява с 0.15% до 113.92 долара за барел, докато Брентът губи 0.1% до 117.27 долара за барел.
Спот цената на златото отчита леко понижение до 1 848.79 долара за тройунция.