Азиатските акции и петролът поевтиняват в началото на седмицата
Азиатските акции не успяха да запазят едно от редките си повишение днес, след като фючърсите на щатските индекси изтриха ръста си от по-рано през деня на фона на опасенията, че Федералният резерв на САЩ тази седмица ще подчертае ангажимента си към борбата с инфлацията с каквито и повишения на лихвите да са необходими.
Еврото също така поевтиня леко, след като френският президент Еманюел Макрон изгуби пълното си мнозинство в парламента, което би могло да парализира страната в политическо отношение.
Търговията днес се извършва с ниски обеми заради празник в САЩ, а фючърсите на Nasdaq остават без промяна, след като по-рано през деня нарастваха с над 1%. Тези на S&P 500 отстъпват с 0.2%. Фючърсите на EUROSTOXX 50 и FTSE отчитат понижения с 0.6% и 0.3%, респективно.
Щатският индекс S&P 500 падна с близо 6% миналата седмица и вече е на ниво от 24% под върха си от януари. Анализатори от BofA отбелязаха, че това е 20-ият мечи пазар за последните 140 години, а средният спад от върха до формирането на дъно е 37.3%.
Инвеститорите се надяват, че той няма да бъде със средната продължителност от 289 дни, което би означавало да приключи през октомври 2022 г.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI губи 0.8% днес, докато японският Nikkei отчита понижение от 1.4%.
Индексът на китайските сини чипове CSI300 запазва позиции, вследствие вероятно на новината, че щатският президент Джо Байдън обмисля премахването на някои от митата за Китай.
Над пазарите са надвиснали опасенията, че големи централни банки ще трябва да затягат толкова агресивно паричната си политика с цел ограничаване на инфлацията, че ще тласнат света към рецесия, пише Ройтерс.
Тази седмица не се очаква облекчение в тази посока, като прогнозите са, че Великобритания отново ще отчете притеснително висока инфлация, което ще накара Централната банка на Англия да вдига лихвите с по-бързи темпове.
Редица централни банките се очаква да говорят тази седмица като председателят на Федералния резерв на АЩ Джером Пауъл ще говори пред Камарата на представителите в Конгреса в сряда и четвъртък.
Миналата седмица Фед обяви, че ангажиментът му към ограничаването на инфлацията е "безусловен", а Кристофър Уолър, един от гласуващите, обяви в събота, че би подкрепил ново повишение на основната лихва с 75 базисни пункта.
Доларовият индекс се задържа на ниво от 104.660, близо до достигнатия през миналата седмица 20-годишен връх от 105.790.
Еврото отчита леко понижение след изборите във Франция до 1.0490 долара, но все още е близо до достигнатото през миналата седмица дъно от 1.0357.
Йената остава под натиск след като Централната банка на Япония реши да се придържа към облекчената си парична политика. Доларът запазва позиции при 135.00 спрямо йената, след като миналата седмица поскъпна до най-високото си ниво от 1998 г.
Биткойнът поевтинява с 3% до 19 897 долара, след като скочи рязко през уикенда на фона на информацията за голям единичен купувач.
Скъпият долар ограничава движението при цената на златото през последния месец, като за последно металът се търгуваше на 1 836 долара за тройунция.
Цените на петрола се понижават след резкия спад в края на миналата седмица на фона на опасенията, че високите цени на енергийните продукти засилват риска от глобална рецесия, което в крайна сметка ще ограничи търсенето.
Брентът поевтинява със 70 цента до 112.42 долара за барел, докато щатският лек суров петрол губи 66 цента до 108.90 долара за барел.