Ферма в Тайланд дава на кокошките си канабис вместо антибиотици
Ферма в Северен Тайланд вече повече от година храни пилетата си с канабис, за да ги предпази от антибиотици, съобщава Business Insider.
Прекомерната употреба на антибиотици е проблем за птицевъдната индустрия от много десетилетия. По данни на Администрацията по храните и лекарствата (FDA) в САЩ, 70% от одобрените от регулаторите антибиотицит за домашните птици, днес вече се използват във фермите. Непропорционалната употреба на антибиотици обаче е довела до появата на антибиотична резистентност, която засяга не само птиците, но има отражение и върху хората.
Информираността за употребата на антибиотици пък повишава търсенето на биологично отглеждани домашни птици. За тях обаче също трябва да се намерят начини за предпазване от болести, като същевременно се гарантира, че добивите на яйца и месо остават високи. Повечето изследванията в тази област са насочени към пробиотици, имуностимулатори, наночастици и стимулатори на растежа на растителна основа.
Екип от изследователи твърди, че е намерил просто и ефективно решение - канабисът предпазва домашните птици от болести
През януари 2021 г. изследователи от Факултета по водни науки и животновъдство в университета в Чианг Май започват уникален експеримент за използване на канабис вместо антибиотици във фуражите, използвани във фермата. Смачканият канабис се добавя към фуража и водата, които птиците консумират, като в същото време не се използват конвенционални антибиотици и лекарства.
Изследователите не знаят точно защо по време на редовния сезон смъртността при птиците, хранени с канабис, е сходна с тази при птиците, хранени с антибиотици. По-малко от 10 % от 1000 птици са умрели поради заболяване, което е сравнимо с птиците, хранени с антибиотици.
Един от авторите на проучването Чомпунут Лумсангкул смята, че вероятно канабисът съдържа биоактивни съединения, т.е. вещества, които насърчават по-добрата метаболитна активност на птиците, засилвайки имунната им система. Изследователите обаче не са тествали оцеляването на птиците срещу заболяване като птичи грип или други тежки болести, на които птиците стават жертва.
Фактът, че на тези птици не са давани антибиотици, осигурява и по-добра цена за фермерите. Лумсангкул заяви, че тайландските потребители са наясно с нарастващото търсене на пилета и с това как фермерите използват антибиотици, за да го задоволят. Някои клиенти обаче търсят безопасен продукт и плащат два пъти повече, отколкото за обикновено пиле, тъй като то не съдържа антибиотици. Другото предимство пилешкото месо, наречено GanjaChicken, еу че то е крехко и с по-добър вкус.
Един от важните въпроси е дали можете да се дрогирате, ако ядете GanjaChicken?
Правителството на Тайланд съвсем наскоро легализира продажбата на продукти от канабис и определи ограничението за тетрахидроканабинол (THC) - активната съставка, която опиянява потребителите на канабис, на 0.2%.
По време на изследването си екипът е хранил пилетата с 0.4% THC, за да провери въздействието. Птиците показали нормално поведение, въпреки че изследователите не изключват пилетата да се чувстват дрогирани.
Що се отнася до въпроса дали човек може да се опияни, като яде GanjaChicken, отговорът е отрицателен. THC се усвоява в организма на пилето, преди да бъде заклано, така че дори и да консумирате месото му, в него не остават следи от THC, които човешкият организъм да обработи.
Изследването все още е в пилотен етап и учените предупреждават, че човечеството все още е далеч от това домашните птици да бъдат хранени масово с канабис, за да бъдат здрави и силни.