Акциите започват предпазливо седмицата, доларът запазва позиции
Пазарите на акции отчитат понижения днес, след като поредица слаби данни за щатската икономика предполага спад в очакваните тази седмица данни за заетостта в САЩ през юни, докато шумотевицата около евентуална рецесия доведе до поскъпване на държавните облигации.
Търсенето на активи убежища поддържаше стойността на долара близо до 20-годишни върхове, въпреки че търговията е при ниски обеми, тъй като щатските пазари почиват.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI остава без промяна, докато японският Nikkei нараства с 0.6%.
Индексът на китайските сини чипове CSI300 остана почти без промяна, след като градове в източната част на страната затегнаха ограниченията във връзка с COVID-19 в неделя - на фона на откритите нови случаи.
Фючърсите на EUROSTOXX 50 нарастват с 0.5%, а тези на FTSE отчитат повишение от 0.6%. Фючърсите на S&P 500 и Nasdaq обаче отстъпват с по 0.6%, след като се стабилизираха леко в петък.
Отчетният сезон в САЩ започва на 15 юли, а очакванията са занижени предвид високите разходи и влошаващите се икономически данни.
Прогнозите за очакваните в петък данни за неселкостопанската заетост са, че щатската икономика е създала 270 000 нови работни места през юни.
Протоколът от юнското заседание на Федералния резерв, който ще бъде публикуван в сряда, почти сигурно ще вещае още повишения на лихвите, след като централната банка на САЩ реши да вдигне основната си лихва с 75 базисни пункта.
Пазарите определят вероятността за ново повишение със 75 базисни пункта този месец на 85% и достигане на основната лихва до ниво 3.25-3.5% до края на годината.
Търсенето на валути убежища облагодетелства долара, който се търгува близо до 20-годишен връх при 105.04 спрямо кошница от няколко други основни валути.
Еврото се търгува без промяна срещу 1.0432 долара и недалеч от достигнатото наскоро петгодишно дъно от 1.0349. Европейската централна банка (ЕЦБ) се очаква да вдигне лихвите този месец за първи път от десетилетие, а еврото може да тръгне нагоре, ако банката реши да предприеме по-агресивна стъпка с повишение на основната лихва с половин процентен пункт.
Японската йена също привлече интерес в края на миналата седмица, което обезцени долара до 135.05 йени, след като преди това беше достигнал 24-годишен връх от 137.01.
Скъпият долар и повишаващите се лихви не се отразяват добре на златото, което се търгува при 1 810 долара за тройунция, след като падна до шестмесечен минимум миналата седмица.
Опасенията за икономически спад се отразиха и на промишлените метали, като цената на медта падна до 17-месечно дъно, след като се понижи с 25% от върха си, достигнат през март.
Цената на петрола от сорта Брент се понижава с 34 цента до 111.29 долара за барел, докато тази на щатския пек суров петрол отстъпва с 30 цента до 108.13 долара за барел.