Анализатор: Вдигането на лихвите е грешен подход за борба с инфлацията
Повишението на лихвите с цел ограничаване на търсенето, а оттам и на инфлацията, не е правилното решение, тъй като зад високите цени стоят сътресения във веригите на доставки, твърди анализатор.
Производителите и доставчиците по света не могат да произвеждат и доставят ефективно стоки по време на локдауните заради COVID-19.
В последно време наложените на Русия санкции също ограничават предлагането, основно на суровини.
“Установяваме, че предлагането е много трудно за управление в множество индустрии. Много компании се сблъскват с различни предизвикателства при възобновяването на производството,” казва пред CNBC Пол Гембълс, управляващ партньор в консултантската компания MBMG Group.
Визирайки енергийната криза, пред която Европа е изправена - на фона на заплахите за прекъсване на доставките на природен газ от страна на Русия, той казва, че “Европа абсолютно се прострелва сама в крака, защото голяма част от всичко това е в резултат на санкциите.”
“А Федералният резерв са онези, които вдигат ръце и казват, че монетарната политика не може да направи нищо по отношение на сътресенията в предлагането. И вдигат лихвите.”
Правителствата по цял свят се фокусираха върху охлаждането на търсенето като начин за ограничаване на инфлацията. Вдигането на лихвените проценти има за цел да изравни повече търсенето с ограниченото предлагане.
Фед, например, вдигна основната си лихва със 75 базисни пункта до между 1.5% и 1.75% през юни, което беше най-голямото повишение от 1994 г. Председателят на централната банка на САЩ Джеръм Пауъл предупреди, че през юли може да има ново повишение на лихвите.
Централната банка на Австралия се очаква днес отново да повиши лихвите, а други икономики от Азиатско-тихоокеанския регион, като Филипините, Сингапур и Малайзия, също се присъединиха към тази тенденция.
Паричната политика е „грешното решение“
Гембълс казва, че търсенето все още е под нивата преди началото на пандемията, но това е щяло да е така дори и без пречките, създадени от COVID-19.
“Ако погледнем на какво ниво би била заетостта в САЩ, ако нямахме COVID-19 и локдауни, все още не ни достигат около 10 милиона работни места. Така че на пазара на труда има доста потенциален застой,” казва той.
Според Гембълс това не е проблем на паричната политика и той не смята, че тя би променила значително това.
На фона на сътресенията в предлагането, които надигат грозната си глава от време на време, за централните банки ще е трудно да поддържат устойчив контрол над инфлацията, допълва Гембълс.
Според него САЩ би трябвало да прибегне до фискални мерки за справяне с инфлацията. Гембълс смята, че коригирането на паричната политика е “грешното решение на проблема.”
Други “нетрадиционни икономисти”, цитирани от Гембълс, като старши икономическия съветник на HSBC Стивън Кинг, също представят анализи, в които се твърди, че не просто сътресенията в търсенето или предлагането могат да бъдат винени за инфлацията, а ефектът и от двете страни в уравнението.
Пандемичните локдауни, проблемите с веригите на доставки и войната между Русия и Украйна, както и стимулите, които правителствата наляха в своите икономики, както и облекчената монетарна политика, допринесоха за нарастващата инфлация, твърдят икономисти като Кинг.
“В икономическо отношение кризата с COVID-19 беше считана от мнозина основно като проблем с търсенето. Централните банки реагираха, като предложиха много ниски лихвени нива и продължиха с количественото облекчаване, въпреки че правителствата предлагаха огромни фискални стимули,” казва Кинг.
“Всъщност, COVID-19 имаше само ограничен ефект върху предлагането, свързан с локдауните в развитите икономики.”
“Ефектът върху предлагането се оказва по-голям и по-траен. Пазарите сега не работят толкова добре, страните не са свързани икономически, работниците не могат да преминават толкова лесно границите, а в някои случаи не са толкова налични и в границите на своите страни.”
Тъй като предлагането не може да реагира на увеличеното количество пари, които се въртят в икономиките, като американската, цените трябва да се покачат, допълва той.
Въпреки всичко, увеличенията на лихвите остават популярен лек за справяне с инфлацията.
Икономистите обаче сега са загрижени, че използването на повишения на лихвените нива като инструмент за справяне с инфлацията може да предизвика рецесия.
Повишението на лихвите оскъпява разрастването на дейността на компаниите. Това, от своя страна, може да доведе до ограничаване на инвестициите и в крайна сметка - да навреди на заетостта пазара на труда.