Измамите в Web3 възлизат на 2 млрд. долара от началото на годината
През първите шест месеца на 2022 г. проектите от т. нар. Web3, или "интернет на бъдещето", са загубили над 2 милиарда долара в резултат на хакерски атаки - повече от тези за цялата 2021 г., взети заедно.
Това показват данните от проучване на компанията за одит и киберсигурност CertiK, цитирани от The Verge.
Тримесечният доклад на компанията рисува притеснителна картина на крипто пространството, което все още страда от хакове, измами и "фишинг" схеми.
От CertiK поставят специален фокус върху най-новите видове заплахи, свързани с децентрализираните механизми за бързи заеми, които позволяват на кредитополучателите достъп до изключително големи количества криптовалута за кратки периоди от време.
Ако се използват злонамерено, т. нар. "флаш заеми" могат да се използват за манипулиране на стойността на криптовалутите или за масово теглене на средства от определени платформи, както се случи с Beanstalk през април.
Според данните на CertiK, общо 308 милиона долара са загубени при 27 атаки, свързани с бързи крипто заеми през второто тримесечие на 2022 г. Това е огромно увеличение, в сравнение с отчетените едва 14 милиона долара, загубени при подобни схеми през първото тримесечие на тази година.
Фишинг атаките също увеличават честотата си с регистрирани 290 случая през второто тримесечие, в сравнение със 106 през първите три месеца на годината.
Така нареченото „издърпване на килимчето", при което основателите на даден проект спират развитието и се укриват със събраните средства, стават все по-рядко срещани, въпреки че десетки милиони долари все още се губят именно по този начин.
CertiK установява, че общо 37.46 милиона долара са загубени от такива "издърпвания" през второто тримесечие на тази година, което е спад от 16.5% спрямо предходното тримесечие.
Докладът на компанията приписва голяма част от това намаление на текущия низходящ тренд на криптовалутите, който прогони по-неопитните инвеститори от пазара. Именно при тях има по-голяма вероятност да бъдат измамени в подобни проекти.