ЕС: До 2024 г. да няма банки, които са твърде големи, за да фалират
Органът на Европейския съюз за ликвидиране на фалирали банки обяви, че ще засили натиска върху кредиторите през следващите месеци да укрепят своите баланси.
Целта е до началото на 2024 г. в държавите от общността да няма банки, които са „твърде големи, за да фалират".
Единният съвет за преструктуриране на ЕС (SRB) публикува първия си доклад за напредъка в предотвратяването на нуждата от спасяване на фалиращи банки с пари на данъкоплатците, съобщава Ройтерс.
Институцията заяви, че недостигът на специално емитиран на дълг от банките, който се използва за попълване на капиталовите им резерви, е намалял до 32.6 милиарда евро, или 0.45% от общата рискова експозиция.
Съветът е основният орган за преструктуриране на банки в 19-те държави от еврозоната, заедно с България и Хърватия.
Въпреки че повечето банки са изпълнили целите си за емитиране на специален дълг, известен като MREL (минимално изискване за собствен капитал и приемливи задължения), от SRB посочват, че някои кредитори все още трябва да подобрят други елементи от баланса си, които да осигурят плавен процес на ликвидация в случай на фалит.
„Видяхме добър напредък от всички банки, начело с най-големите. В същото време виждаме ясно и областите, които изискват допълнително внимание през 2022 г. и 2023 г.“, коментира председателят на Единният съвет за преструктуриране Елке Кьониг.
Според експертите на иниституцията, е необходим напредък на всички банки по отношение на бързото мобилизиране на ликвидност и обезпечение по време на преструктуриране, както и подобряване на способността им да преструктурират и отделят своите операции след фалит, така че критичните услуги да могат да продължат да съществуват под управлението на нов собственик.
Надзорният орган ще премине към повече тестове и „сухи тренировки“ за разрешаване на проблемите в изоставащи банки, за да запълни техните пропуски през следващите 12 месеца.
Миналия месец Британската централна банка заяви, че е удовлетворена от стъпките, предприети от големите кредитори във Великобритания, за да гарантират, че вече не са „твърде големи, за да фалират“ при бъдеща криза.
„Не вярваме, че провалът на тези институции сега ще изисква публични средства и това за мен е критичната основа на нашата политика“, каза управителят на Bank of England Андрю Бейли пред британския парламент в понеделник.