Спад при акциите в Азия заради опасенията от рецесия
Азиатските акции изпитват затруднения днес, а доларът запазва силните си позиции, след като данните за инфлацията в САЩ породиха страхове, че Федералният резерв ще вдига лихвите още по-агресивно, за да забави нарастването на цените, с което потенциалното може да изпрати икономиката в рецесия.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI губи 0.1%, като се движи малко над двегодишното дъно, достигнато във вторник, докато фючърсите на щатския технологичен индекс Nasdaq отстъпват с 0.3%.
Японският Nikkei нараства с 0.6%, подпомогнат от слабата йена спрямо долара, която облагодетелства износителите.
Изнесените вчера данни показаха, че инфлацията в САЩ е била 9.1% миналия месец, което породи опасения, че Фед може да вдигне лихвите с цели 100 базисни пункта на заседанието си следващия месец, вместо със 75, както се очакваше досега.
Доходността по двегодишните щатски държавни облигации, която отразява очакванията за лихвите, за последно беше на ниво от 3.121% - малко под достигнатия наскоро четириседмичния връх. Доходността по 10-годишните книжа беше 2.9558%.
Централната банка на Сингапур също затегна паричната си политика днес в опит да ограничи инфлацията, което оскъпи местната валута с 0.7%.
На валутните пазари еврото се търгува малко над паритет с долара при 1.00155. Европейската валута за кратко падна до 0.9998 щатски долара вчера, пробивайки под нивото от 1 долар за първи път от декември 2002 г.
Европейската централна банка е изправена пред дилема дали да позволи на еврото да поевтинее още, с което ще увеличи още повече вече рекордната инфлация, или да се противопостави с по-бързи повишения на лихвите, рискувайки да нанесе поражения на икономиката, която вече беше засегната тежко от повишаващите се енергийни разходи.
Доларът поскъпва и спрямо другите основни валути, като се оскъпи до над 138 йени за първи път от септември 1998 г. Доларовият индекс запазва позиции при 108.45.
Цените на петрола отчитат леки понижения днес заради опасенията около инфлацията. Септемврийските фючърси на брента поевтиняват с 0.1% до 99.49 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол (WTI) отстъпват с 0.15% до 96.17 долара за барел.
Златото беше подложено на натиск, като спот цената на метала се понижава с 0.5% до 1 725 долара за тройунция.