Да пипнеш най-голямото дърво в Амазония
След тригодишно планиране, пет експедиции и двуседмичен преход през джунглата екип от учени достигна до най-голямото дърво, откривано в гората на Амазонка - огромен екземпляр с размерите на 25-етажна сграда, съобщи АФП.
Гигантското дърво, чийто връх се извисява над останалите в природния резерват "Река Иратапуру" в Северна Бразилия, е от вида Dinizia excelsa (Динизия екселса). Височината му е 88,5 м, а диаметърът 9,9 м.
Изследователите го забелязват за първи път на сателитни снимки през 2019 г. и екип от учени, еколози и местни водачи се опитват да го достигнат през същата година. След десетдневен преход по труден терен, изтощени, с малко провизии и с един болен човек от екипа, те се връщат обратно.
Още три експедиции в отдалечения район на долината Жари, на границата между щатите Амапа и Пара, довеждат до откриването на няколко гигантски дървета, включително най-голямото дърво бразилски орех, регистрирано в Амазония, високо 66 метра.
Огромната Динизия екселса обаче остава недостижима до експедицията от 12 до 25 септември, по време на която изследователите изминават 250 км с лодка и повече от 20 км пеша през планинската джунгла.
Един от 19-те членове на експедицията е ухапан от отровен паяк. Но си е струвало, раказва лесоинженерът Диего Армандо Силва от Федералния университет на Амапа. "Това беше едно от най-красивите неща, които съм виждал. Просто божествено", казва Силва.
Екипът е взел проби, които ще бъдат анализирани, за да бъде установено на каква възраст е дървото (според Силва е поне на 400-600 години) и колко въглерод съхранява.
Гигантските дървета в този район тежат до 400 хиляди тона, около половината от които са въглерод, погълнат от атмосферата, каза Силва.
Въпреки отдалечеността си тези гиганти са застрашени. Дървосекачите ги ценят, а в резервата нахлуват нелегални златотърсачи.
През предишните три години средното годишно обезлесяване в бразилска Амазония се е увеличило със 75% в сравнение с предходното десетилетие.
Кои са най-старите дървета в света
Много дървесни видове са изчезнали през годините, поради изменението на климата, но сред оцелелите има и такива над 10 000 години. Ето някои от най-старите дървета в света, които са живи и днес.
Гран Абуело: 3647 г.
Намира се в Националния парк Alerce Costero, Чили. Това е най-старото живо дърво в Южна Америка. Към 2021 г. Гран Абуело е на 3647 години. Високо е над 60 метра и широко 4 метра. Има периметър от 11 метра.
Gran Abuelo е патагонски кипарис (Fitzroya cupressoids), който е застрашен вид.
Sarv-e Abarkuh (Abarkuh Cypress): 4500 г.
Sarv-e Abarkuh може да се намери в Абарку, Иран. Видът му е средиземноморски кипарис (Cupressus sempervirens) и се смята, че е на около 4500 години. Sarv-e Abarkuh е природен паметник в Иран и е защитен от Организацията за културно наследство на Иран. Дървото привлича огромно внимание по целия свят, тъй като легендата е, че е засадено от Заратустра. Други легенди разказват, че дървото е посадено от третия син на Ной.
Llangernyw Yew: 4000-5000 г.
Дървото от рода Тис се намира в двора на църквата St. Digain's Church в село в Конуей, Уелс. Има собствен сертификат, издаден от английския ботаник Дейвид Белами, потвърждаващ възрастта му.
Дървото се появява в уелската митология като мястото, където духът Angelystor се появява всеки Хелоуин, за да каже на селото кой ще умре.
Матусал: 4852 г.
Намира се в Калифорния в Methuselah Grove в Белите планини на окръг Иньо. Точното местоположение е неизвестно на обществеността, тъй като е заобиколено от други вековни дървета. Така дървото остава защитено и може да се запази възможно най-дълго. До 2012 г. Матусал е най-старото известно дърво в света и към 2021 г. е на 4853 години. Кръстено е на най-старата библейска фигура Матусал, живял до 969 г.
През 2003 г. фермерът Джаред Миларч получава разрешение да вземе резници от дървото и успява да отгледа клонинги от Матусал.
Старият Чико: на 9500 г.
Старият Чико се намира в планината Fulufjället в провинция Dalarna в Швеция и е открит през 2008 г. Дървото е обикновен смърч (Picea abies).
Този вид е известен със способността си да отделя и отглежда нов ствол на едно и също място на всеки 600 години. Възрастта му е установена чрез кореновата система.
Дъб Джурупа: на 13 000 г.
Той се намира в планината Jurupa в Крестмор Хайтс, Калифорния. Открит е през 2009 г., когато е бил широк 2,5 м и е имал средна височина от 1 метър.
Пандо: 80 000 г.
Пандо се намира в Националната гора Фишлейк, Юта, САЩ. Той е Трепетлика (Populus tremuloides) и се смята, че е на над 80 000 години. Пандо не само е най-старото живо клоново дърво в света, но е и един от най-старите живи видове в света. За съжаление изследванията показват, че темпът на растеж на Пандо се е забавил през последните няколко десетилетия, което показва, че той бавно умира.