Три съвета за по-добър сън за предприемачи
Знаех, че съм в беда, когато посегнах към осмата си чаша кафе. Главата ми бучеше, а ръцете ми трепереха, но сякаш всичко това нямаше край. Бяха изминали 24 часа от последното ми спане, докато работех неуморно по проект за новия ми стартъп.
Годината беше 2006 г. а аз бях нов предприемач по онова време, пише в Entrepreneur Айтекин Танк. Усещах нужда да се докажа някакси и да спечеля своето място.
Да покажа, че и аз бях също толкова амбициозен, колкото известните основатели на компании, които се кълняха, че ключовата съставка за успеха е да произвеждаш повече и да спиш по-малко.
По онова време моята страст към изграждането на компанията ми Jotform беше в началните си етапи. Предстоеше ми да науча какво означава баланс между работата и личния живот, или как работата вечер, през уикендите и почивките е сигурен начин да припаднеш от изтощение.
Мисля, че повечето предприемачи знаят за какво става въпрос, особено ако човек е в началните етапи на изграждането на своя бизнес. Смятате, че целта оправдава средствата и че ако карате себе си и своя екип да работите постоянно, в крайна сметка ще успеете.
Танк казва, че е жертвал ценно време за сън в името на продуктивността и въпреки че някои от тези проекти са се оказали успешни, цялостното му благосъстояние се е влошило. Когато идваше време да си лягам, изпитвах затруднения да изключа съзнанието си — изпитвах безпокойство и пристъпи на безсъние. Това беше като един порочен цикъл, от който не можех да изляза, казва Танк.
Защо трябва да избирате умереност пред пикова продуктивност?
Технологичният свят е известен с това, че възхвалява културата на "заетостта". Дори и един от най-влиятелните предприемачи в Силициевата долина Илон Мъск е признавал за ефекта, който липсата на сън е оказвал върху личния му живот.
По тази причина не е нужно да работите по цяла нощ или да спите по 4-5 часа, за да разраствате бизнеса си. Jotform в момента има милиони потребители по света, а Танк го отдава на това, че е се отказал от лошите си първоначални навици за сън и вместо това се е концентрирал върху умереността. Ето няколко съвета за съня от него:
Не разчитайте на уикендите, за да наваксате пропуснатия сън
Ето един типичен навик, който много предприемачи споделят. Те спят по няколко часа пет дни в седмицата и след това се опитват да наваксат цялата тази изгубена почивка през уикенда. Липсата на сън обаче е истински проблем, който може да се засилва експоненциално с времето.
Проучване от 2016 г., публикувано в Scientific Reports, установява, че недостигът на сън води до симптоми на прекомерна сънливост и влошаване на ефективността. Всъщност, вие не си възстановявате съня, като го отлагате за уикенда. Изгубеният сън в множество нощи може значително да възпрепятства ежедневните функции на тялото ви, което пък прави много по-трудно постигането на целите ви.
Фокусирайте се върху добрата хигиена на сън
В своя публикация за Harvard Business Review ученият Кристофър Барнс излага причините, поради които трябва да гледаме на почивката си сериозно. Ето какво пише той:
„Сънят ни позволява да консолидираме и съхраняваме спомени, да обработваме емоционални преживявания, да възстановяване глюкозата (молекулата, която захранва мозъка) и да изчистваме бета-амилоида (отпадъчния продукт, който се натрупва при пациенти с Алцхаймер и нарушава когнитивната дейност).“
От друга страна, Барнс отбелязва, че недоспиването и засилената умора водят до слаба преценка, липса на самоконтрол и нарушена креативност — същите тези неща, които ще попречат на бизнеса ви да успее.
Много лидери смятат погрешно, че лягането след дълъг ден в офиса се равнява на качествен сън, но това е грешка. В повечето случаи те се будят посред нощ и се мятат безспирно в леглото.
Качественият сън се свежда до здравословен начин на живот
Танк казва, че има приятел програмист на име Анди, който рядко вижда дневна светлина. Техните общи приятели се шегуват, че Анди тайно е вампир. Така че няма да се изненадате, че той страда от хронично безсъние.
Осигуряването на спокойна почивка включва придържане към една последователност на лягане, избягване на кофеина и алкохола твърде близо до момента, в който ще спите, и избягване на електронните устройства поне два часа, преди да заспите. Всичко това е част от изграждането на здравословен начин на живот.
Част от това също така включва набавянето на достатъчно слънчева светлина. Проучвания показват, че цикълът на светлина/тъмнина на слънцето влияе силно върху нашия циркаден ритъм, съня и бдителността. Така че това има пряка връзка с качеството на нашия сън.
По същия начин добрата тренировка не само премахва стреса от деня, но може също така да ви помогне да спите по-добре нощем. Аеробните упражнения, например, водят до това, че тялото освобождава ендорфини, което пък може да помогне на мозъка ви на по-късен етап през деня да се отпусне.
Експерти обаче споделят мнението, че е важно това да не се прави прекалено близо до часа на лягане, защото може да има обратен ефект. Ако започвате деня с бягане или пък правите разходка в квартала привечер, това може да окаже сериозен ефект върху набавянето на качествен сън.
Освен всичко, изброено по-горе, Танк казва, че е открил, че практикуването медитацията и осъзнатост е това, което му е помогнало най-много да поддържа един умереността в своя начин на живот.
Умелото и съзнателно управление на съня ни е един от най-добрите начини да си гарантираме, че ще имаме не само професионални успехи, но и че даваме приоритет на един от най-големите си активи - цялостното ни благополучие.