Доларът възобнови ръста си спрямо основните валути
Азиатските акции се търгуват разнопосочно в последната борсова сесия за седмицата, а щатският долар печели позиции на валутните пазари. Облаците на рецесията се събират над Европа все по-заплашително, подчертавайки относително по-доброто представяне на икономиката на Съединените щати.
Допълнителните опасения за здравето на китайската икономика пък накараха регионалния азиатски бенчмарк MSCI Asia Pacific да се понижи с 0.3%. От началото на седмицата той отчита понижение от 1.1 на сто.
Китайските сини чипове останаха без промяна, докато в Южна Корея KOSPI загуби 0.5%. Японският Nikkei се представи по-добре с ръст от 0.3%, което се дължеше отчасти на подновения спад на йената. Обезценяването на местната валута се приема от пазарните участници като позитивно за износа.
Заплахата от увеличаване на разходите по заемите надвисна над пазарите, след като Федералният резерв на САЩ сигнализира, че има още работа за вършене по отношение на лихвените проценти и инфлацията.
Засега очакванията са, че американската централна банка ще предприеме повишение с половин процентен пункт през септември. Лихвите се очаква да достигнат най-малко 3.5% до края на годината, въпреки че някои членове на Фед настояват за 4% или повече.
Рисковете от рецесия тревожат и инвеститорите в Европа, където цените на природния газ достигнаха рекордни стойности в четвъртък.
Тъй като основната инфлация в Европейския съюз е с три процентни пункта над целта на Европейската централна банка от 2%, пазарите залагат на ново увеличение на лихвите с половин пункт от страна на Европейската централна банка през септември.
Мрачните икономически перспективи доведоха до спад на еврото с почти 1.7% тази седмица до ниво от 1.0078 спрямо щатския долар.
Доларът също поскъпна с 2% и спрямо йената тази седмица, за да достигне ниво от 136.28 йени за долар - най-високото от края на юли.
Покачването на долара се отрази негативно на златото, което загуби 2.4% през седмицата досега до 1758 долара за тройунция.
Цените на петрола останаха стабилни в петък, но все още са надолу спрямо нивата от края на миналата седмица.
Сортът брент се търгува на ниво от 96.61 долара за барел, докато американският лек суров петрол се движи около 90,50 долара за барел.
Биткойнът поевтиня с близо 5% в сутрешната търговия в петък до ниво от 22 802 долара за брой.