Прочута картина на Вермеер стана поредната жертва на защитници на климата
Поредната вандалска проява спрямо произведение на изкуството е факт. След провокациите с творби на Клод Моне и Винсент ван Гог, сега обект на акцията на активисти, борещи се за борба с климатичните промени, стана световно известната картина на Йоханес Вермеер „Момичето с перлената обица“, изложена в музей в Хага, съобщи Politico.
На видеозапис се виждат двама души. Единият вади лепило, за да залепи главата си за картината. Вторият активист извиква “Спрете петрола”, обливайки съучастника си със субстанция, която наподобява доматен сок.
Хората, станали свидетели на вандалския акт, се чува как викат “засрамете се” към протестиращите, които с действията си се опитват да привлекат вниманието на обществото към опазването на природата.
Как се чувствате, когато видите нещо красиво и безценно да се унищожава пред очите ви? - пита един от протестиращите.
BREEK - Meisje met de parel van Johannes Vermeer besmeurd in #Mauritshuis. pic.twitter.com/XzAZTOoBv9
— Steven Bakker (@Kolpen) October 27, 2022
“Момичето с перлената огърлица” е картина, нарисувана около 1665 г. Подобно на други ценни художествени произведения, тя е изложена зад защитно стъкло.
Разбираме активистите, борещи се за справяне с климатичните промени. Те се застъпват за опазването на природата, заявиха от музея, подчертавайки, че тяхната роля пък е да съхранят културното наследство.
Трима активисти, двама, от които се виждат на видеото, и трети - който снима, са арестувани непосредствено след акцията. Инцидентът е последният от поредица атаки срещу известни произведения на изкуството. По-рано членове на организацията Just Stop Oil излязаха съдържанието на консерва с доматена супа върху картината „Слънчогледи“ на Винсент ван Гог в Лондон, а германски протестиращи нападнаха творба на Моне с картофено пюре в Потсдам в началото на тази седмица.
Засега не е ясно по какъв начин действията на активистите допринасят за повишаване на осведомеността относно предизвикателствата, пред които е изправено човечеството. Коментарите за постъпките им са разнопосочни.