Рига става метаград на Европа
Столицата на Латвия стартира подкрепена от държавата инициатива за разработване на своя собствена виртуална вселена. Така Рига става център на един от първите и най-големи Metaverse проекти в Европа и дава старт на изследванията, технологиите и приложенията за разширена реалност. 22 индустриални партньори подписаха Меморандум за разбирателство, с който се ангажират с инициативата, предаде The Baltic Times.
Тази стъпка идва след проучване на студенти на Cambridge Executive MBA, които установиха, че Рига има потенциала да се превърне в следващия успешен Metacity в Европа. Това се дължи на съществуващата инфраструктура за свързаност, на новаторите в страната и на политическата воля, идентифицирани от анализа.
Основната цел на меморандума е да се създаде централен орган за разширена реалност, който да координира развитието на виртуалното пространство. От това ще произтичат всички последващи действия – разработване на регламент за платформата, привличане на финансиране, координиране на развитието на самото пространство и др.
Ключовите диференциращи компоненти на Латвия в AR/VR екосистемата на ЕС се основават до голяма степен на вече наличната инфраструктура: например, силна клетъчна мрежа и инфраструктура, петата най-скоростна интернет връзка в ЕС, отлична свързаност с балтийските страни (летище, влакове, трансграничен 5G коридор и др.). На второ място е екосистемата – силен технически университет с оживена студентска база, местни технологични компании, които са насочени към безжични и AR/VR иновации, и сравнително малко, но добре свързано население, което да стимулира внедряването и приемането.
„Още през януари ще обсъдим как можем да създадем практически приложения за Metaverse. Безопасното и зелено бъдеще на Metaverse ще бъде приносът на Латвия към света и аз го очаквам с нетърпение“ , отбеляза Нийлс Калниш, програмен директор на 5G Techritory.
Развитието на Riga Metacity се очаква не само да облагодетелства местната общност и правителството чрез привличане на дял от приблизително 600 млрд. долара до 2030 г., но тази регионална инициатива да ускори общата конкурентоспособност на ЕС.
Светът вижда възхода на различни концепции Metacity, като Сингапур е глобалният лидер. Другият метаград на Европа е CatVerse – каталунската метавселена в Барселона. Той обаче е достъпен само за компании или организации, които споделят каталунските интереси или ценности.
Повечето други разработени концепции на Metacity са извън Европа, особено в Азия и САЩ. Тъй като Европа се бори да се утвърди като лидер в нововъзникващите технологии, разработвайки концепция за MetaCity и технологиите около нея, това би било възможност да се развият способности в Европа, необходими за поддържане на висок икономически растеж, коментира изданието.