Meta заплашва да премахне новините от Facebook в САЩ
За добро или лошо Facebook е основният източник на информация за много хора. Компанията майка на социалната мрежа Meta обаче заяви, че ще бъде "принудена да обмисли" премахването на новинарското съдържание от платформата си, ако Конгресът на САЩ приеме законодателство, изискващо от технологичните компании да плащат на новинарските медии за техните материали.
Ако бъде приет Законът за конкуренцията и защитата на журналистиката, той ще позволи на новинарските компании да преговарят колективно със социалните платформи за условията, при които новинарските материали се появяват на техните сайтове.
Meta заяви, че по-скоро ще изтегли новините от платформите си, "отколкото да се подложи на разпоредени от правителството преговори, които несправедливо пренебрегват стойността, която предоставя на новинарските издания.
Анди Стоун, директор по политиката и комуникациите на Meta, отправи предупреждението от името на компанията, като каза, че ако Конгресът приеме „необмисления законопроект”, социалната медия „ще бъде принудена да обмисли пълното премахване на новини” от платформата“.
Meta statement on the Journalism Competition and Preservation Act: pic.twitter.com/kyFqKQw7xs
— Andy Stone (@andymstone) December 5, 2022
Миналата година Meta блокира за кратко новините от платформата си в Австралия, след като страната прие закон, който задължаваше технологичните компании да плащат на издателите за използването на техните новини. По-късно тя сключи споразумения с австралийски медии. Междувременно Канада и Нова Зеландия също обмислят подобни законопроекти
Проучване на Pew Research Center от миналия септември установява, че малко под половината (около 48%) от възрастните в САЩ казват, че получават новини от социалните медии „често“ или „понякога“. По отношение на това от кои социални мрежи се информират американците, проучването показва, че Facebook изпреварва всички останали.